PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Iako zemlju konstantno skeniraju sateliti i njome 24/7 putuju avanturisti, postoje i ona mjesta koja su krajnje tajanstvena...
Vulkan koji neprestano izbacuje blato, šume sa jezivim drvećem, čudni krugovi u kojima ne raste vegetacija. Ove znanstvene zagonetke jednako su lijepe koliko i čudne.
Kao da ste na dalekom planetu na rubu galaksije: međutim, ova negostoljubiva i uznemirujuća mjesta nalaze se na našoj dragoj staroj Zemlji, za koju smo vjerovali da je otkrila sve misterije.
Ali to je pogreška: naš je planet još uvijek izložen neobjašnjivim prirodnim fenomenima. Iako oni i dalje predstavljaju znanstvene misterije, bilo bi prerano nazvati ih paranormalnim fenomenima.
Vilinski krugovi u Namibiji
Razasuti po suhim travnjacima pustinje Namib, ti krugovi, promjera od 2 do 15 metara, tvore ogromne “rupe” u vegetaciji.
O njihovom podrijetlu kruže najrazličitije hipoteze: radioaktivno tlo, djelovanje termita koji su pojeli korijenje biljaka kako bi pijesak mogao apsorbirati vodu ili čak natjecanje među biljkama koje se organiziraju za izvore vode. pomoću njih oblikuju ove neobične kružne oblike.
Da ne zaboravimo hipotezu o slijetanju vanzemaljaca ili znakove božanske migracije. Daljnji “vilinski krugovi” otkriveni su u australskoj pustinji 2016. godine, a da ni ovdje nije pronađeno uvjerljivo objašnjenje za rješenje ove znanstvene misterije.
Albino šuma u Kaliforniji
Mračna šuma bijelih duhova nadvija se duž obale Kalifornije u nacionalnim parkovima Big Basin Redwoods ili Humbolt Redwoods. Ove sekvoje nisu žrtve kemijskog zagađenja ili kiselih kiša: one su albinosi, nemaju klorofil koji drugim biljkama daje zelenu boju.
Ali kako ove bijele sekvoje mogu preživjeti bez fotosinteze? Prema Zaneu Mooreu, studentu istraživanja na Sveučilištu Kalifornija, ovo je drveće svojevrsna himera, s albino granama koje imaju koristi od resursa zelenih grana.
Zauzvrat, albino dijelovi pohranjuju teške metale koji bi zatrovali tlo i obično doveli do smrti drveća. Ovo je jedno od mogućih objašnjenja ove znanstvene zagonetke.
Najzbunjujuća znanstvena misterija : golemi krater Batagaika u Sibiru
Jakuti ga zovu “Vrata pakla”. Nastao u sjevernom Sibiru 1960-ih, krater Batagaika sada se proteže gotovo kilometar u dužinu i dubok je 86 metara. Nastavlja se produbljivati brzinom od 10 do 30 metara godišnje, ispuštajući čudne i zastrašujuće zvukove pritom.
Slijeganje je počelo kada je velik dio šume bio iskrčen, ostavljajući tlo ranjivim i oslabljenim zagrijavanjem, koje je otopilo permafrost i uzrokovalo urušavanje.
Fenomen je tim više zabrinjavajući jer može osloboditi džepove metana zarobljene u tlu koji mogu dovesti do eksplozija. Krater se širi, otkrivajući arheološke ostatke i fosile stare više od 200.000 godina, poput lešina prapovijesnog konja, mošusnog konja i mamuta.
Zemljina magnetska rupa u Atlantiku
Južnoatlantska “Magnetska anomalija” (Amas) zjapeća je rupa u magnetskom štitu koji štiti Zemlju od kozmičkih čestica. Proteže se od Čilea do Zimbabvea, golemi teritorij pokriva gotovo 7,8 milijuna km² i stalno raste.
“Rupa” koja ometa komunikaciju i satelite za promatranje svemira, ali njezino podrijetlo još uvijek nije poznato. To bi mogao biti magnetski tok koji proizlazi iz kretanja rastaljenog kamena u Zemljinoj jezgri, koja je napravljena od tekućeg željeza, ili početne promjene magnetskih polova, koja se događa u prosjeku svakih 400.000 godina.
Kad bi to bio slučaj, takve bi se pukotine mogle nakupiti i uzrokovati velike zdravstvene probleme ili probleme u komercijalnom letu.
Hidrotermalno polje Dallol u Etiopiji
Temperature do 45°C usred zime, gejziri kipuće vode, zelenkasta jezera čija kiselost može poprimiti negativne vrijednosti, rastući otrovni plinovi, mjehuraste sumporne konkremente: ovo je još jedna znanstvena misterija! Hidrotermalni izvori Dallol u pustinji Danakil u sjevernoj Etiopiji jedno su od najnegostoljubivijih mjesta na svijetu.
Na 160 metara ispod razine mora, ovaj zračni vulkan najniži je na planetu. Prekriven je debelim slojem soli i lišen je života osim nekoliko primitivnih arhea (mikroba). Hibrid ekstrema koji znanstvenici proučavaju kako bi razumjeli podrijetlo života na Zemlji.
Vulkan koji pljuje blato u Indoneziji
Već 12 godina vulkan Lusi na istoku otoka Jave u Indoneziji izbacuje mulj jednak volumenu 25 olimpijskih bazena dnevno. Fenomen jedinstven u svijetu, za koji se kaže da je rezultat plinske bušotine koja je probila vodonosnik pod visokim pritiskom. Alternativno, postoji hipoteza da je potres ukapio sedimente.
Za razliku od svih drugih blatnih vulkana, koji povremeno izbacuju svoju smjesu, ovdje je blatni tok kontinuiran i znanstvenici ne misle da će stati barem sljedećih nekoliko desetljeća.
U međuvremenu je blatna poplava već raselila 60.000 ljudi, isušila polja i zagadila rijeku. Vulkan također ispušta otrovne plinove, koji se mogu zapaliti u bilo kojem trenutku, i kamenje.
Ružičasto jezero Hillier u Australiji
Gusta zelena šuma i duboko plavetnilo Indijskog oceana u oštrom su kontrastu s fuksija-ružičastim jezerom Hillier na rubu srednjeg otoka Južne Australije. Ružičasta boja jezera, dugog 600 i širokog 250 metara, dugo je zbunjivala znanstvenike jer nisu sa sigurnošću mogli reći otkud ta čudna nijansa.
Prema istraživačima na eXtreme Microbiome Project (XMP), čudna boja jezera u konačnici je kombinacija dvaju fenomena. Prvo, nakupljanje mikroalge, Dunaliella salina, koja koristi beta-karoten za svoju fotosintezu, i drugo, prisutnost halobakterije koja voli slana okruženja i daje soli boju jagode.
Unatoč izgledu, voda nije otrovna i nudi savršeno pogodne uvjete za kupanje.
Epoha