Carstvo Inka i pad civilizacije – ZABAVNI PORTAL

Carstvo Inka i pad civilizacije

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Kako je 168 španskih vojnika porazilo 80.000 ratnika…

 

U novembru 1532. godine, skromna grupa od manje 200 španskih vojnika suočila se sa vojskom od 80000 borbenih i samouvjerenih Inka.

U roku od nekoliko sati, snage Inka su potučene na bojištu, sa 7000 mrtvih i mnogo više ranjenih. Ovaj susret igrao je ključnu ulogu u španskom osvajanju Južne Amerike.

Napredno i sofisticirano carstvo Inka, koje je nekada obuhvatalo veći dio zapadne obale kontinenta, bilo je razoreno i nikada se više nije oporavilo, gubeći svoje poslednje utvrde do 1572. godine.

Kako je tako mali broj Španaca uspio da savlada toliki broj Inka?

Sudar imperija

PREPORUČUJEMO

Kolonizacija onoga što danas nazivamo Južnom Amerikom, počela je pre više od 10000 godina. Prvi naseljenici dolazili su sa zapada, pristižući sa lokacija kao što su Aljaska i Sibir.

Do početka 16. vijeka, kada su Španci počeli istraživati Novi svijet, već je bilo uspostavljeno nekoliko naprednih civilizacija, uključujući Asteke i Inke.

1492. godine, Kristofor Kolumbo krenuo je na svoje četiri ekspedicije preko Atlantika. Iako nije pronašao put do Azije, otkrio je Novi svijet.

Kristofor Kolumbo
Kristofor Kolumbo

Nakon Kolumbovih otkrića, drugi istraživači krenuli su na putovanja u potrazi za blagom i slavom.

Vasko de Balboa je 1510. godine osnovao Santa Mariju u današnoj Panami i otkrio Tihi okean.

Kasnije ekspedicije su se kretale još dalje, ulazeći u teritorije Asteka na sjeveru i Inka na jugu u Peruu.

Ova putovanja su bila puna izazova, uključujući nepredvidivo vrijeme, neprijateljske autohtone grupe i nestabilne zalihe hrane.

Međutim, privlačnost zlata i srebra iz civilizacija koje su često smatrane primitivnim održavalo je motivaciju istraživača.

Prvi susret Španaca i Asteka dogodio se 1519. godine a do 1521. godine Španci su ih potčinili zahvaljujući prednosti vatrenog oružja i čelika.

Kako su španski istraživači nastavljali svoj prodor u Južnu Ameriku, dalji susreti s lokalnim civilizacijama postali su neizbježni.

Francisko Pizaro i Carstvo Inka

Jedan od ovih istraživača bio je Francisko Pizaro, rođen 1475. godine.

Prvi put je krenuo u Novi svijet 1502. godine, stigavši do Haitija, tada poznatog kao Hispanjola.

Francisco Pizzaro
Francisco Pizzaro

Pizaro je kasnije izveo nekoliko ekspedicija, uključujući vođenje 300 naseljenika u Kolumbiju 1508. godine.

Međutim, 1510. godine morao se vratiti u Kolumbiju kako bi spasio preostalih 100 preživjelih naseljenika.

U to vrijeme, priče o ogromnom bogatstvu koje je pronađeno nakon pada civilizacije Asteka počele su inspirisati mnoge avanturiste a ni Pizaro nije bio izuzetak.

U to vrijeme je bio načelnik Paname i stekao značajno bogatstvo tokom tog perioda. To mu je omogućilo da financira vlastite ekspedicije duž južnopacifičke obale.

Njegova prva ekspedicija 1524. godine nije uspela ali je uspio stići u Kolumbiju. Kasniji pokušaj 1526. godine doveo ga je do Perua, gde je saznao za carstvo Inka i njihovo blago.

1530. godine, uz podršku španskog kralja Karla V, Pizaro se spremao za još jedno istraživanje.

U očekivanju Pizarove ekspedicije, Inke su se oporavljali od brutalnog građanskog rata. Do konflikta je došlo između sinova preminulog vladara Inka imperije.

Atala je nedavno pobijedio svog brata Vaskara i oduzeo mu život. Sada, kao vladar Inka, Atala je konsolidovao svoje trupe i okupio vojsku od 80.000 muškaraca blizu grada Kahara.

Tehnologija protiv broja

Početkom 1531. godine, Pizaro je krenuo na svoju narednu ekspediciju sa svojim bratom. Bili su opremljeni čeličnim mačevima, oklopima i vatrenim oružjem, uključujući male topove i arkebuze, rane verzije pušaka koje su se nosile preko ramena.

Grupa se sastojala od oko 170 vojnika, uključujući 30 do 40 konjanika i četiri topa.

Atala je bio obaviješten o njihovom dolasku i dozvolio je njihov napredak. Dok se ova grupa približavala teritoriji Inka, možda Atala nije imao tačne informacije o Špancima.

Sa obzirom na svoju vojsku od 80000 ljudi, razumljivo je da možda nije smatrao Špance ozbiljnom prijetnjom i vjerovatno nije znao ništa o njihovoj naprednoj opremi i oružju.

Carstvo Inka

Nasuprot tome, vojnici Inka bili su opremljeni bronzanim oružjem, drvenim kopljima i palicama.

Ovo je predstavljalo značajnu tehničku nadmoćnost za Špance. Takođe, Inke nisu bili upoznati sa konceptom konjice i upotrebom konja u ratovanju.

Pizarova igra

Pizaro i Atala su uspostavili početni kontakt putem glasnika i poruka. Dogovorili su se da će Pizaro čekati Atalov dolazak u Kahari radi pregovora.

Dok su se Španci približavali tom gradu, zaprepastila ih je slika velikog vojnog kampa Inka koji je bio postavljen s šatorima. Bila je to zastrašujuća i inspirirajuća slika, čak je i Pizaro morao biti prestrašen takvim prizorom.

Međutim, njegove opcije su bile ograničene – povlačenje bi pokazalo slabost i izložilo bi ih napadu. Jednom kada su stigli u Kaharu, Španci su postavili straže i malo je vjerovatno da su spavali te noći.

16. novembra, komunikacija između dvije strane se nastavila a vojska Inka se premjestila na ravnicu izvan Kahare.

Pošto je grad imao populaciju od oko 2000 ljudi, bilo je nepraktično očekivati da se cijela vojska smjesti unutar njega.

Umjesto toga, Atala je ušao u grad sa samo nekoliko hiljada ljudi.

Pizaro je tada izveo brze ali lukave pripreme za Atalov dolazak. Četvrt u gradu okružena velikim kamenim zgradama imala je centralnu zgradu gde su se vođe trebale sresti.

Pizaro je u tajnosti rasporedio svoje ljude. Neki su se skrivali unutar zgrada, konjanici su bili sakriveni u prolazima a topovi su bili usmjereni prema trgu. Dogovoreni signal za napad je bio “Santiago” a Atala je bio glavna meta.

Bitka kod Kahare

Veliki odred Inka stigao je i kretao se prema trgu, uz sluge koje su nosile Atalu na velikoj i složenoj nosiljci. Čini se da Inke nisu sumnjale ni u šta sve do tog trenutka.

S druge strane, izvori opisuju španske trupe koje su se krile a strah i napetost su vladali među njima, do te mjere da su neki vojnici pomokrili u svoje oklope od straha.

U jednom trenutku, katolički sveštenik je prišao Atali. Izvori nisu potpuno jasni oko toga šta se desilo dalje ali došlo je do nekog nesporazuma i rasprave, vjerovatno zbog lošeg prevoda između dvije strane.

Pizaro je možda pozvao Atalu da prihvati katoličku crkvu i položi zakletvu vjernosti španskom kralju.

U jednom trenutku, Biblija je možda čak i bila bačena na tlo.

Naglo, uzvikom “Santiago” (“Sveti Jakov”), Pizaro i 20 njegovih odabranih ljudi nagrnuli su na nosiljku i napali mačevima sluge koji su je nosili.

Španski konjanici su krenuli u napad podržani trubama a topovi su odjednom odjeknuli, dezorijentišući Inke.

Uslijedila je krvava borba oko nosiljke a mnogi od Atalinih slugu i starješina su ostali bez ruku dok su pokušavali da zaštite nosiljku i Atalu.

Pizaro je zgrabio Atalu i povukao ga sa nosiljke koja se srušila na zemlju.

Španski vojnik je pokušao da probode Atalu mačem ali Pizaro ga je zaustavio. U toj gužvi, Pizaro je čak i sam zadobio posjekotinu na ruci.

U cijeloj toj konfuziji, trg je postao poprište krvoprolića, dok su Inke panično trčali i bježali.

Španski vojnici su progonili stanovnike grada, koji su bili naoružani samo ceremonijalnim oružjem i ubijali ih.

Dok su vojnici Inka bježali iz grada, veća vojska koja ih je čekala na terenu bila je paralizovana i nije imala naređenja.

Čuli su eksplozije i trube i vidjeli su kako konjica prolazi kroz Atalin odred.

Pizaro je pokušao smiriti bijesnog i verovatno šokiranog Atalu. Iako je Atala na početku preživeo ovu traumu i čak mu je bilo dozvoljeno da zadrži neke svoje zvanične funkcije, njegova sudbina već je bila zapečaćena.

Pizaro je zatražio otkupninu, koja je postala čuvena po sobi ispunjenoj zlatom. Nakon što je otkupnina isporučena, Pizaro više nije imao koristi od Atale.

Pizaro je potom organizovao lažno suđenje i postavio lažne optužbe protiv Atale, što je dovelo do njegovog pogubljenja. Uzeo je Atalinu ženu za svoju ljubavnicu.

Nažalost, preostalo je veoma malo zapisa Inka, što je čest rezultat kada imperija biva uništena.

Španske kampanje protiv Asteka i Inka bile su brze i nemilosrdne, vođene nezaustavljivom željom za osvajanjem, bogatstvom i prestižem.

Superiorne taktike, oružje i oklop Španaca nedvojbeno su im pružili značajnu vojnu prednost.

Međutim, Atalino potcenjivanje situacije i padanje u zasjedu, uprkos brojnim pratiocima, takođe su bili presudni.

Događaji u Kahari označili su oštar i nagli preokret u ravnoteži moći u korist agresivnih evropskih imperijalista nad autohtonim stanovništvom.

Ostaci imperije Inka su opstali sve do 1570-ih ali su potom nestali, potopljeni pod španskom vojnom moći.

Misteriozno.com

IZUZETNA PRILIKA