PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Da li ste se ikada a verujemo da jeste zapitali koliko ima zvezda i galaksija u celom svemiru…
Ako imate sreće da živite na nekom mestu gde nema zagađenja vazduha imate prliku da vidite u vedroj noći na hiljade zvezda iznad vas.
U tom jednom pogledu videćete hiljade zvezda ili ako hoćete malo preciznije oko 6.000 zvezda na na noćnom vedrom nebu. Ali znajte to je samo mali delić svih zvezda koje postoje tamo daleko negde u svemiru. Ostale zvezde su predaleko za nas ljude na Zemlji, da bismo ih mogli videti golim okom
Rasute po celom univerzumu su i galaksije to su skupovi zvezda, planeta, gasa i prašine. Kao i ljudi, galaksije su raznovrsne. Dolaze u različitim veličinama i oblicima.
Zemlja je u Mlečnom putu, spiralnoj galaksiji; njegove zvezde se skupljaju u spiralne krakove koji se kovitlaju oko centra galaksije.
Druge galaksije su eliptične u obliku jajeta a neke su nepravilne, različitih oblika, neke podsečaju na meksički sombrero itd…Pre nego što krenemu da izračunaju broj zvezda u univerzumu, astronomi prvo moraju da procene broj galaksija.
Da bi to uradili, snimaju veoma detaljne slike malih delova neba i prebrojavaju sve galaksije koje vide na tim slikama. Taj broj se zatim množi sa brojem slika potrebnih za fotografisanje celog neba.
Tako da konačno moug da kažu da u svemiru postoji otprilike 2.000.000.000.000 galaksija u univerzumu odnosno lakše da vam kažemo 2 triliona galaksija!Astronomi ne znaju tačno koliko zvezda ima u svakoj od ta 2 triliona galaksija.
Galaksija Sombrero
Većina je toliko udaljena, ne postoji način da se precizno kaže. Ali možemo dobro pogoditi broj zvezda u našem Mlečnom putu. Te zvezde su takođe različite i dolaze u velikom broju veličina i boja.
Naše Sunce, bela zvezda, je srednje veličine, srednje težine i srednje vruće: 27 miliona stepeni Farenhajta u njegovom centru (15 miliona stepeni Celzijusa).
Veće, teže i toplije zvezde imaju tendenciju da budu plave, kao Vega u sazvežđu Lira. Manje, svetlije i tamnije zvezde su obično crvene, poput Proksime Kentauri. Osim Sunca, to nam je najbliža zvezda.
Crvene, bele i plave zvezde daju različite količine svetlosti. Merenjem te svetlosti zvezda – posebno njene boje i sjaja – astronomi mogu proceniti koliko zvezda naša galaksija ima.
Tom metodom su otkrili da Mlečni put ima oko 100.000.000.000. (100 milijardi zvezda)! Dok na primer najveća poznata galaksija, IC 1101, ima oko 100 triliona zvezda!
Koristeći Mlečni put kao nekakv astronomski početni model, možemo pomnožiti broj zvezda u tipičnoj galaksiji (100 milijardi) sa brojem galaksija u univerzumu (2 triliona).
Odgovor je apsolutno zapanjujući broj. U svemiru postoji oko 200 milijardi triliona zvezda 200.000.000.000.000.000.000.000! Ili, drugačije rečeno, 200 sekstiliona zvezda!
Broj je ekstremno nezamisliv broj zvezda koje ljudi teško mogu zamisle! i da napomenemo pošto postoje velike razlike između galaksija, ne možemo da dobijemo tačan odgovor, već samo neku okvirnu vrednost!
Takođe prema najnovijim procenama, vidljivi svemir ima oko 93 milijarde svetlosnih godina u prečniku! (Svetlosna godina je rastojanje koje svetlost pređe za jednu godinu, a to je oko 9,5 biliona kilometara.)
Kada gledamo nama najbližu zvezdu, Alfa Kentauri, vidimo je onakvu kakva je bila pre 4 godine. Kada gledamo najudaljeniju galaksiju koju smo otkrili, GN-z11, vidimo je onakvu kakva je bila pre 13,4 milijarde godina, kada je svemir bio tek beba.!
Razmislite o tome sledeći put kada budete gledali u noćno nebo – i onda se zapitajte šta bi se moglo dešavati, skriti i imati na trilionima svetova koji kruže oko svih tih zvezda.
Zanimljivostidana.com