PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Adamov most…
Vidljiva iz Svemira, misteriozna formacija kamenja duga preko 50 kilometara leži na dijelu mora koji razdvaja Indiju i Šri Lanku. Ovo područje, poznato kao “Rama Setu” (ili Adamov most), proteže se između indijskog ostrva Pambar i ostrva Manar na Šri Lanci.
O porijeklu ove strukture se i danas žestoko raspravlja: da li je to djelo prirode, umjetnički izraz ljudskih ruku ili su je skovali bogovi za epsku avanturu opisanu u drevnim legendama?
Legenda o Gospodaru Rami
Najtrajniji opis stvaranja ove strukture, nalazi se u drevnom hinduističkom epu Ramayana, koji bilježi priču o gospodaru Rami.
Rama je središnje božanstvo hinduizma i njegova priča smatra se i kao sveta legenda i kao doslovna istina.
Uprkos rođenju u kraljevskoj obitelji i svojoj božanskoj prirodi, Rama se suočio sa mnogim teškoćama, uključujući izgnanstvo zajedno sa svojom suprugom Shitom.
Shitu, jednu od 18 nacionalnih junakinja Nepala i voljenu kćer Zemlje, oteo je Ravana, desetoglavi demonski kralj otoka Lanke.
Ravana otima Shitu
Vođen ljubavlju prema Shiti, Rama i njegov brat Lakshmana proglasili su rat protiv Ravana i krenuli su na epsko putovanje kako bi je spasili.
Zatražili su pomoć od kralja Sugrive, koji je zapovijedao ogromnom vojskom vanara, rasom majmunolikih bića, te su također pozvali legije mitoloških šumskih bića vjernih Sugrivi.
Pod nadzorom majstorskog graditelja Nale, vanari su izgradili most poznat kao Rama Setu kako bi Rama, Lakshmana i njihova vojska mogli preći na Lanku i spasiti Shitu koja je bila zatočena u Ravaninoj utvrdi.
Uz pomoć užasa vanara, Ramina vojska napala je Lanku i opsjedala Ravaninu utvrdu sedam dana.
Epohalne bitke odvijale su se na nebu, kopnu i planinskim vrhovima ostrva Lanka.
Uslijedila je konačna bitka između Rame i Ravane sa mnogo preokreta i promjena sudbine, uključujući gotovo smrtonosno ranjavanje Lakshmane i njegovo kasnije izlječenje čarobnim biljem.
Priča se da je cijela priroda stala kako bi promatrala bitku a bogovi su gledali sa neba dok je Rama odsjecao glavu za glavom Ravani, koje su iznova ponovo izrastale.
Konačno, Rama je upotrijebio vatrenu strijelu koju su mu poklonili bogovi poznatu kao Brahmastra i pogodio Ravanu u srce.
Kada je Ravana ubijen, Ahsoka Vatika, sveti vrt gdje je Shita bila zatočena, bio je osvojen od strane Rame i vanara.
Tamo su pronašli Shitu koja ih je čekala, i Rama i Shita ponovno su se ujedinili i započelo je razdoblje neviđenih slavlja.
Gospodar Rama i njegova žena Shita
Iako je najpoznatiji u Ramayani, most Rama Setu nije ostao ograničen samo na ovaj ep. Kroz istoriju su postojali različiti zapisi koji su potaknuli znatiželju o njegovom postojanju izvan mitologije.
Drevni sanskritski tekstovi, uključujući neke purane, aludiraju na važnost mosta. Na primjer, Skanda Purana spominje most u vezi sa hodočašćem pobožnog hinduista, dodatno jačajući njegovu istorijsku i kulturnu važnost.
Izvan područja Indijskog potkontinenta postoje dokazi da su globalni istraživači bili svjesni ove formacije.
Al-Biruni, čuveni perzijski učenjak, spominje most u svojim spisima o Indiji u 11. vijeku.
Osim toga, karte iz 16. vijeka, koje su nacrtali evropski kartografi, prikazivale su kopneni pojas usred voda često nazvan Adamov most.
Neki zapisi, posebno iz lokalnih usmenih tradicija Šri Lanke, nagovještavaju da je most korišten za trgovinu i kretanje sve dok ga veliki ciklon nije potopio i učinio manje prohodnim oko 15. vijeka.
Ovo otvara prostor za spekulacije da je most možda samo prirodna formacija.
Ipak, zašto toliko nezavisnih izvora kroz različite vremenske periode i regije priznaje njegovo postojanje, funkcionalnost ili značaj?
Iako su dimenzije mosta u starim spisima raznolike i ne uvijek konzistentne u detaljima, jedna stvar je očigledna: Rama Setu zauzima važno mjesto u istorijskoj svijesti, daleko izvan svojih legendarnih početaka u Ramayani.
Geološka zagonetka
Prevladavajuća naučna i geološka perspektiva sugeriše da su se tokom vremena postupno formirale naslage plime stvarajući most.
Međutim, neki geolozi su predložili alternativnu teoriju da je Šri Lanka nekada bila povezana sa kopnom. Tvrdili su da su se mora tokom milenija povukla zbog pomicanja tektonskih ploča, ostavljajući samo uski kopneni pojas koji povezuje Šri Lanku sa Indijom.
Adamov most
Suprotno ovim teorijama, nedavna istraživanja sugerišu da je most star otprilike 3500 godina – nalaz koji je zbunio stručnjake širom svijeta i potaknuo intenzivne rasprave.
Neke političke skupine su značajno doprinijele diskursu, tvrdeći da je ova struktura božanskog porijekla.
Interesantno je da, dok su naslage pijeska na Ram Setuu datirane na oko 4000 godina, za kamenje se vjeruje da je starije od 7000 godina.
Disparitet između pijeska, kamenja i koralja dodatno komplikuje geološku sliku. Koralji su rasli na pijesku umjesto na kamenju, suprotno uobičajenom ponašanju koralja, budući da koralji obično trebaju čvrsto tlo za pričvršćivanje.
Ova otkrića sugerišu da Rama Setu možda nije obični proizvod prirodnih procesa. Moguće je da su drevni ljudi namjerno postavili vapnene stijene kako bi izgradili monumentalni most.
Adamov most ostaje enigma za geologe, potičući rasprave o porijeklu mosta – je li riječ o ljudskom djelu ili prirodnoj formaciji?
Ova otkrića, iako na neki način podržavaju hinduističku legendu o Rami, slažu se i sa muslimanskom naracijom o nastanku mosta.
Adamov most
Prema određenim islamskim tradicijama, Adam je nakon što je izgnan iz raja stigao u Indiju. Most su izgradili ljudi, kako bi mu pomogli u putovanju do Šri Lanke, na mjesto koje danas nazivamo Adamov vrh.
Adamov vrh strši na visini od 2304 metra i ističe se jedinstvenim otiskom koji podsjeća na ljudsku nogu – nazvanim “Sveti otisak.”
Ova planina je danas popularno mjesto hodočašća.
Adamov vrh – Šri Lanka
Legenda kaže da je Adam stajao na vrhu ove planine na jednoj nozi hiljadu godina, izražavajući svoje pokajanje. Na taj način je tražio oprost za grijehe koji su doveli do njegovog izgnanstva iz Raja.
Zbog toga je Rama Setu postao poznat i kao Adamov most.
Iako se priča može činiti više alegorijskom nego činjeničnom, uvjerljivi dokazi sugerišu da su ljudske ruke mogle izgraditi most – dokazi koji su izdržali naučna ispitivanja.
Islamska interpretacija porijekla mosta dobija na važnosti kroz moderne satelitske snimke i geološke analize.
Istraživanja ukazuju na to da vapnene stijene, koje su ključne za strukturu mosta, potječu iz udaljenih krajeva. Njihovo strateško postavljanje sugeriše namjerne pozicije, kako bi se napravio most po kojem se može hodati.
Sa ovim dokazima, moguće je da su Rama Setu izgradii ljudi.
Ipak, pravi cilj izgradnje mosta i kako su vapnene stijene transportovane do mjesta izgradnje mosta i dalje je misterija.
Još uvijek kontroverzna zagonetka
Kontroverze oko porijekla Rama Setua i dalje su tema žučnih rasprava.
U 19. vijeku, britanski mornar bio je među prvima koji su predložili iskopavanje kanala kroz formaciju Rama Setua.
Takav kanal omogućio bi brodovima zaobilazak dugog puta oko Šri Lanke, potencijalno smanjujući njihova putovanja za 560 kilometara.
Iako je ova ideja bila primamljiva, prijedlog mornara odbačen je uglavnom zbog njegove mladosti i neiskustva.
Uprkos korištenju naprednih geoloških alata i metoda, naučnici i dalje ostaju nesigurni u vezi porijekla Rama Setua.
Glavna naučna objašnjenja ne pružaju zadovoljavajuće odgovore, kao što to čine drevni hinduistički i muslimanski spisi.
Misteriozno.com