
PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
U svijetu u kojem su granice između znanosti i fantastike često zamagljene, koncept putovanja kroz vrijeme odavno zaokuplja maštu…
Od Vremeplova HG Wellsa do Interstellara Christophera Nolana, ideja o skoku kroz vrijeme bila je glavni dio popularne kulture. Međutim, nedavna znanstvena otkrića i senzacionalne izjave visokih dužnosnika sugeriraju da bi putovanje kroz vrijeme moglo biti više od samo fantastične ideje.
U iznenađujućem obratu događaja, Trumpova administracija je nagovijestila postojanje naprednih tehnologija koje bi mogle manipulirati vremenom i prostorom, dodajući sloj intrige ionako tajanstvenom području teorijske fizike.
Smjele tvrdnje Trumpove administracije
Govoreći na Endless Frontiers Retreatu, Michael Kratsios, direktor Ureda za znanost i tehnološku politiku Bijele kuće, iznio je zapanjujuću tvrdnju: Sjedinjene Države sada imaju sposobnost “manipulirati vremenom i prostorom” i “eliminirati udaljenost”. Kratsiosova nejasna izjava potaknula je intenzivna nagađanja među teoretičarima zavjere i tehnološkim entuzijastima.
Neki tumače njegove riječi kao prikrivenu referencu na napredne tehnologije poput warp pogona ili čak vremenskih strojeva. Fokus Trumpove administracije na inovacije i tehnološku superiornost, posebno u istraživanju svemira, daje vjerodostojnost ideji da SAD možda razvija revolucionarne tehnologije koje predstavljaju izazov našem razumijevanju fizike.
Znanost i stvarnost iza putovanja kroz vrijeme
Prema Einsteinovoj općoj teoriji relativnosti, vrijeme nije konstanta, već fleksibilna dimenzija koja se može savijati i deformirati prisutnošću masivnih objekata ili putovanjem velikim brzinama. To znači da vrijeme može proći različitim brzinama ovisno o brzini osobe i sili gravitacije koja na nju djeluje.
Na primjer, astronauti na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) doživljavaju vrijeme malo sporije od ljudi na Zemlji zbog njihove orbite velike brzine. NASA-in astronaut Scott Kelly, koji je na ISS-u proveo 520 dana, ostario je nekoliko milisekundi manje od svog jednojajčanog brata blizanca Marka koji je ostao na Zemlji. Ovaj fenomen, poznat kao dilatacija vremena, dobro je dokumentiran učinak Einsteinovih teorija i stvarni je primjer putovanja kroz vrijeme na djelu.
Teorijske mogućnosti
Dok je ideja o putovanju kroz vrijeme primamljiva, praktične implikacije su nategnute. Teorijski fizičari poput dr. Alasdaira Richmonda sa Sveučilišta u Edinburghu objašnjavaju da je putovanje naprijed kroz vrijeme prirodna posljedica Einsteinovih teorija i da se već događa u malim razmjerima.
Međutim, putovanje unatrag kroz vrijeme mnogo je složenija i kontroverznija tema. Stvaranje stabilne crvotočine, hipotetskog tunela kroz prostor vrijeme, teoretski bi moglo omogućiti putovanje kroz vrijeme unatrag. Ali stabilnost takve crvotočine zahtijevala bi egzotične oblike materije s negativnom masom, koncept koji ostaje čisto teorijski.
Etička razmatranja putovanja kroz vrijeme jednako su važna. Kad bi putovanje kroz vrijeme bilo moguće, moglo bi dovesti do paradoksa i neželjenih posljedica. Na primjer, “paradoks djeda” kaže da kada bi se putnik kroz vrijeme vratio u prošlost i spriječio vlastitog djeda da upozna svoju baku on se nikada ne bi rodio, stvarajući logičnu nedosljednost.
Moralne i etičke implikacije promjenjivih povijesnih događaja također su izvor zabrinutosti. Kao što dr. Richmond primjećuje: “Ako sutra poslijepodne napravimo prvi zatvoreni generator vremenske krivulje na svijetu ne mogu ga koristiti za putovanje u vrijeme prije sutra popodne.” Iako je ovo ograničenje frustrirajuće, ono može djelovati kao zaštita od potencijalnog kaosa koji bi mogao nastati zbog neograničenog putovanja kroz vrijeme.
Dok praktična realizacija putovanja kroz vrijeme unatrag ostaje daleka i neizvjesna perspektiva, teoretski temelji koje su postavili Einstein i drugi fizičari sugeriraju da budućnost putovanja kroz vrijeme nije posve nedostižna. Putovanje u budućnost događa se u nanosekundama; Međutim, napredak u putovanju kroz vrijeme vrlo je malo vjerojatan a putovanje u prošlost nemoguće.
Dok hrabre tvrdnje Trumpove administracije nastavljaju raspirivati nagađanja, jedna je stvar jasna: potraga za razumijevanjem i manipuliranjem vremenom dokaz je neutoljive znatiželje čovječanstva i naše neumorne potrage za znanjem.
Epoha