PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Svemirska simulacija Uchuu…
Međunarodni tim istraživača kreirao je virtualni svemir s besplatnim pristupom za sve putem cloud platforme.
Platforma je poznata pod imenom “Uchuu”, japanski izraz koji označava “svemir”. Radi se o najvećoj i najstvarnijoj simulaciji svemira ikad. Sastoji se od nekoliko bilijuna čestica u velikoj računalnoj kocki sa stranicama dugim gotovo 10 milijardi svjetlosnih godina.
Istraživači iz Argentine, Australije, Čilea, Francuske, Italije, Japana, SAD-a i Španjolske, oformili su međunarodni tim kako bi zajedničkim naporima razvili simulaciju pomoću ATERUI II, jednog od najjačih superračunala na polju astronomije. Unatoč silnoj kompjuterskoj snazi ATERUI-ja, timu je bilo potrebno preko godinu dana da razvije Uchuu.
Tomoaki Ishiyama, izvanredni profesor na Sveučilištu Chiba, autor glavnog kôda, tvrdi: “Za proizvodnju Uchuua koristili smo svih 40 200 procesora (CPU jezgra) dostupnih isključivo 48 sati svakog mjeseca. Dvadeset milijuna sati superračunala bilo je utrošeno a generirana su 3 petabajta podataka, što je ekvivalent 894 784 853 slika od 12 megapiksela na mobitelu. ”
Izuzetno koristan alat za proučavanje svemira
U simulaciji je moguće detaljno promatrati razvoj svemira na svim razinama, kao i pratiti projekciju razvoja svemira kroz 13,8 milijardi godina povijesti. Može se pronaći sve od velikih galaktičkih klastera pa do najmanjih galaksija. Unatoč tome, simulacija ne podržava promatranje pojedinačnih planeta i zvijezda.
Glavni fokus je na velikim svemirskim strukturama poput aureola tamne tvari koje utječu na formiranje galaksija. Tim je komprimirao informacije o nastanku i razvoju aureola tamne tvari u katalog od 100 terabajta koji je dostupan svima u cloud-formatu, jednostavnom za korištenje zahvaljujući računalnoj infrastrukturi skun6 koja se nalazi u Institutu de Astrofísica de Andalucía (IAA-CSIC-u), grupi RedIRIS i Galicijskom superračunalnom centru (CESGA).
Buduća objavljivanja podataka uključivat će kataloge virtualnih galaksija i karte gravitacijskih leća.
Svemirski vremeplov
“Uchuu je poput vremeplova: možemo ići naprijed, nazad i stajati ‘na mjestu’ u vremenu; možemo uvećati jednu galaksiju ili umanjiti vizualizaciju kako bi dobili sliku cijelog klastera; možemo vidjeti što se doista događa u svakom trenutku i na svakom mjestu u svemiru od njegovih najranijih dana pa sve do danas, što je izuzetno bitan alat za proučavanje kozmosa.” izjavila je Julia F. Ereza, Ph.D. studentica na IAA-CSIC-u, koja koristi Uchuu za proučavanje velikih svemirskih struktura tijekom dugih vremenskih raspona.
Novi znanstveni alat, pomoći će astronomima pri analizi veliko podatkovnih (eng. ‘big data’) pregleda galaksija koji se očekuju u narednim godinama.