PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Ishi no Hoden…
U malom japanskom gradu Takasago, nalazi se fascinantna stijena poznata kao Ishi no Hoden. Ova impozantna megalitska struktura, izrađena od tufa i okružena neobrađenom stijenom, zadivljuje svojom veličinom i čuva tajne prošlih epoha.
Sa svojom impresivnom masom od 500 tona i nevjerojatnim dimenzijama koje prelaze granice mašte – širina od 6,4 metara, visina od 5,7 metara i debljina od 7,2 metra – ovaj kolosalni kamen privlači pažnju arheologa, istraživača i znatiželjnika iz svih dijelova svijeta.
Ono što je nevjerovatno da je ovaj kamen veći i teži od bilo kojeg kamena koji su koristili drevni graditelji piramida u Gizi. Poređenja radi, najteži kamen ugrađen u Veliku piramidu u Gizi teži 80 tona, dok je tipična težina drugih blokova između 6 i 10 tona.
Oblikovan kao dva uspravna pravokutna paralelepipeda s manjim pravokutnim paralelepipedom smještenim između njih, Ishi no Hoden zrači tajanstvenošću i mistikom.
Na jednoj strani kamena se nalazi izvanredan izbočeni oblik sličan vrhu piramide, što privlači pažnju i izaziva znatiželju u vezi s namjenom i simbolikom ove nevjerojatne strukture.
Dok Ishi no Hoden dominira iznad pozornice jezera, pitanja se nameću sama po sebi: Zbog kojih razloga je izgrađen ovaj nevjerovatni kamen? Šta mu je bila svrha? I kakve se tajne skrivaju duboko u njegovoj istoriji, čekajući da ih otkrijemo.
Lokacija kamena
Kamen se nalazi u planinskom području koje se naziva Hodenyama.
Tu se nalazi drevni kamenolom Yongsam, koji se vijekovima koristio za vađenje i transport kamena od kojeg su se izrađivali lijesovi i gradili mostovi.
U oktobru 2014. godine, ovaj drevni kamenolom je dobio status istorijske lokacije i nacionalnog blaga Japana.
Kamen Ishi no Hoden
Najveća misterija Ishi no Hodena je kako je nastao i šta mu je bila svrha. Do danas nisu pronađeni alati pomoću kojih se rezao i obrađivao ovaj kamen, niti bilo kakvi natpisi ili gravure koji bi razjašnjavali proces njegove izrade i svrhe.
Harima Fudoki, drevni istorijski zapisi Harima provincije, 1713. godine prvi put spominju postojanje ovog kamena.
Međutim, u ovim spisima nema konkretnih detalja zašto je ovaj kamen izrađen.
Nedaleko od Ishi no Hodena, misterioznog kamena koji izgleda kao da levitira iznad površine vode, nalazi se još jedna intrigantna struktura – kameni toranj visok 10 metara, naziva Yon-San-To
Istraživači vjeruju da su ove dvije kamene strukture na neki način povezane, tvoreći dio neke veće arhitektonske cjeline.
Preciznost obrade ovog kamena i njegov nevjerovatni dizajn zbog kojeg se čini da kamen levitira iznad vode, oduvijek je predmet zanimanja arheologa, istoričara i znatiželjnika.
Prema istorijskim zapisima, rezervoar u stijeni nikada nije presušio, čak i za vrijeme najupornijih sušnih razdoblja.
2005. i 2006. godine, Vijeće grada Takasago i Istorijski laboratorij sveučilišta Otemae proveli su opsežno istraživanje o Ishi no Hodenu.
Nakon izvršenih trodimenzionalnih mjerenja, kao i proučavanja karakteristika okolnih stijena, arheolozi i istoričari nisu uspjeli pronaći nikakve tragove o alatu kojima je kamen izrađen i svrsi njegove gradnje.
Jedino u čemu su se stručnjaci mogli složiti je da je Ishi no Hoden stvoren od strane neke napredne i razvijene civilizacije u istoriji.
Stvoritelji kamena su iza sebe ostavili remek djelo koje hiljadama godina odoljeva zubu vremena.
Njegova misterioznost i impresivna ljepota i dalje privlače posjetitelje iz svih krajeva svijeta, ostavljajući nas zapanjenima pred njegovom enigmatičnom pričom.
Misteriozno.com