PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Otac i sin fizičar Sterling Backus i njegov 11-godišnji sin Xander iz gradića Iri u Koloradu koristeći 3D štampač (printer) uspeli su da naprave Lambordžini Adventor automobil u prirodnoj veličini…
Sterling Backus po zanimanju laserski fizičar, i njegov 11-godišnji sin, Ksander, radili su gotovo 18 meseci da bi uz pomoć 3D štampača napravli model italijanskog luksuznog automobil Lamborghini Aventador u prirodnoj veličini
Ovaj poduhvat Sterling je započeo sa sinom, kada su igrali video igru Forza Horizon 3 tada su se “zaljubili” u ovaj auto a njegov sin je tada uputao da li je to stvarno moguće napraviti Lambordžini kao iz vidoe igre?!
“Jednog dana sam mu rekao, hej, možemo li da napravimo jedan od njih?” rekao je sin Ksander Backus lokalnu tv stanicu VCNC-TV.
Koristeći trodimenzionalne modele automobila koje je pronašao na internetu, Sterling i njegov sin su prvo dizajnirali dizajne koristeći Solid Vorks, računarski program za modeliranje.
Za “limariju” Lambordžinija koristili su plastiku od poliaktične kiseline dobijenu iz biomase da bi se lakše mogla kriviti, dok su za prednja svetla i zadnja svetla korišćena lakša termoplastika.
Lambordžini napravljen uz pomoć 3D štampača :
Automobil Lamborghini Aventador koji su napravili otac i sin neće biti pravi Lambordžini.
3D automobil će pokretati 5.7 litarski LS1 motor iz Corvette opremljen sa dva turbopunjača.
Dok ostatak je napravljen od različitih delova nabavljenih s auto-otpada, uključujući neke Porsche komponente, ali Backus je rekao da će s vana izgledati kao pravi italijanski Lamborghini
Do sada je projekat koštao Backusa oko 20.000 dolara, što može zvučati mnogo dok ga ne uporedite sa troškovima pravog Lamborghini automobila koji košta oko 639,670 dolara.!
Njih dvojica nedavno su objavili kratak video snimak vozila na kratkom ispitu test vožnje.
Dvojac je rekao da se nadaju da će njihov projekat inspirisati više dece da se zainteresuju za STEM obrazovanje. (STEM je nastavni plan i program zasnovan na ideji edukacije studenata u četiri specifične discipline – nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika – interdisciplinarnim i primenjenim pristupom.)
“U redu, možete da mrzite matematiku, možda ne volite nauku, možda ne volite jezičke veštine, možda vam se ne sviđa ni umetnost, ali sve se to spaja sa ovim jednim projektom”, rekao je fizičar Ksander Backus na kraju intervjua.
Zanimljivosti dana