STENA KOJA MOŽE DA SE SAVIJA – ZABAVNI PORTAL

STENA KOJA MOŽE DA SE SAVIJA

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Itakolumit fleksibilna…

 

Da li ste ikada videli ili znali da postoje (fleksibilne) stene koje se mogu savijati? Niste? Evo prilike da to vidite i saznate! Fleksibilna stena  koja može da se se savija zove se “Itakolumit”.

Ova stena imena itakolumit ( engl.Itacolumite) je posebna, retka sorta kvarcita, peščara koji se metamorfno transformiše pod uticajem pritiska i temperature.

Vezivno sredstvo koje drži pojedinačna zrna kvarca zajedno sastoji se od različitih slojevitih silikata, uglavnom talka ili hlorita, povremeno i sericita. U nekim sortama, fizička svojstva pahuljica talka (mala tvrdoća, lako pomeranje) čine stenu fleksibilnom u tankim pločama (fleksibilan ili elastičan peščar, poznat i kao zglobni kvarc).

Ako na primer dugačak komad stene i debljine nekoliko centimetara, osloni na njegove krajeve, postepeno će se saviti Opet, ako se Itacolumite stena zatim okrene, ispraviće se i saviti u suprotnom smeru.

Stena Itacolumite je prvi put otkrivena na planini Itacolumi, otuda je i dobila naziv Itacolumite, u Minas Geraisu u Brazilu daleke 1822.godine. Od tada je pronađena na mnogo mesta u Indiji, Francuskoj i SAD. Takođe i u Severnoj i Južnoj Karolini (planine Sauratovn), na Uralu i u Portugalu. Međutim, najbolji uzorci i dalje dolaze iz oblasti Minas Gerais.

PREPORUČUJEMO

Bilo je nekih rasprava o uzroku fleksibilnosti ove stene

Nekada se to pripisivalo prisustvu tankih ljuspica liskuna za koje se verovalo da dopuštaju određenu količinu kretanja između susednih zrna kvarca. Ipak neka naučna istraživanja su pokazala da je stena fleksibilna zbog poroznog karaktera stene zajedno sa isprepletenim spojevima između zrna peska.

Poroznost omogućava međuprostorno kretanje, dok ih zglobovi nalik šarkama pomoću kojih su čestice povezane drže zajedno zajedno uprkos pomaku. Ove karakteristike donekle zavise od vremenskih uslova, jer stene sadrže kvarljive sastojke koji se uklanjaju i ostavljaju otvorene šupljine na svom mestu, dok je u isto vreme na kvarcna zrna možda taložen dodatni silicijum dioksid koji savršeno pristaje njihove nepravilne površine.

U nekim slučajevima, itakolumit gubi fleksibilnost pri sušenju, verovatno zbog očvršćavanja neke intersticijske supstance, ali mnogi primerci koji se godinama drže u suvoj atmosferi u velikoj meri zadržavaju ovo svojstvo.

Iako još nema direktne primene itakolumita, istraživači veruju da razumijevanje ove stene i njenog isprepletenog uzorka može pomoći u izgradnji duktilne keramike i građevinskih materijala otpornih na potrese.

Zanimljivosti dana

IZUZETNA PRILIKA