PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Slonovo stopalo…
Slonovo stopalo nastalo je nakon katastrofe u Černobilu 1986. godine, kada je reaktor 4 eksplodirao, oslobađajući masu radioaktivnog materijala sličnog lavi zvanog corium.
U travnju 1986. godine svijet se susreo sa najvećom nuklearnom katastrofom do sada kada je eksplodirao reaktor u elektrani u Černobilu u ukrajinskom Pripjatu. Više od 50 tona radioaktivnog materijala proletjelo je zrakom putujući čak do Francuske. Eksplozija je bila toliko jaka da je otrovna razina radioaktivnog materijala izlazila iz postrojenja 10 dana.
Kad se su istražitelji napokon odvažili posjetiti mjesto katastrofe u prosincu te godine, otkrili su nešto jezivo: vrelu masu nalik lavi.
Masa je zbog svog oblika i boje nazvana “Slonovo stopalo”. te oslobađa iznimno velike količine zračenja.
Doista, količina zračenja otkrivena na Slonovom stopalu toliko je jaka da bi mogla ubiti osobu u nekoliko sekundi.
Nuklearna katastrofa u Černobilu
Tijekom sigurnosnog ispitivanja, jezgra uranija u reaktoru broj 4 pregrijala se na temperaturu veću od 1600 stupnjeva celzijusa. Kao rezultat toga, lanac reakcija uzrokovao je njegovu eksploziju probivši njezin poklopac od betona i čelika od 1000 tona.
Radi Eksplozije je tada popucalo svih 1660 tlačnih cijevi reaktora, uzrokujući tako drugu eksploziju i požar koji je na kraju radioaktivnu jezgru reaktora 4 izložio vanjskom svijetu. Otpušteno zračenje otkriveno je čak u Švedskoj.
Stotine radnika i inženjera u nuklearnoj elektrani umrlo je nekoliko tjedana nakon izlaganja radijaciji. Mnogi su riskirali svoje živote kako bi obuzdali naknadni požar u elektrani, poput 25-godišnjeg Vasilija Ignatenka, koji je umro tri tjedna nakon što je ušao na izloženo mjesto.
Nebrojeni drugi oboljeli su od smrtonosnih bolesti poput raka čak desetljeća nakon incidenta. Milijuni koji su živjeli najbliže eksploziji pretrpjeli su slične, dugotrajne zdravstvene probleme. Učinci tog zračenja i danas se osjećaju u Černobilu.
Istraživači nastavljaju proučavati posljedice černobilske katastrofe, uključujući ponovno pojavljivanje divljih životinja u okolnoj “crvenoj šumi”. Istraživači također pokušavaju kvantificirati šire posljedice katastrofe, uključujući čudan kemijski fenomen koji se formirao u komori ispod reaktora, poznat kao Slonovo stopalo.
Kako je nastalo Slonovo stopalo?
Nagli porast temperature tijekom sigurnosnih ispitivanja dovelo je do pregrijavanja uranijskih gorivnih šipki u rashladnoj vodi, stvarajući ogromnu količinu pare pod pritiskom. Kolosalna eksplozija praćena sljedećom eksplozijom uzrokovala je da se radioaktivni materijal rasprši u atmosferu i da se zaustavi protok rashladnog sredstva u reaktor. Eksplozija je generirala dovoljno toplotne energije da se jezgra reaktora otopi, kao i njegovi gorivni štapovi.
Smrtonosna lava je napravila rupu kroz grede od čelika i betona, da bi na kraju procurila ispod reaktora u komoru, gdje je hlađenjem očvrsnula. Bizarna masa otkrivena je mjesecima nakon katastrofe u Černobilu, a navodno je još uvijek topla.
Masa kemikalija široka nekoliko metara ispuštala je ekstremne razine zračenja, uzrokujući bolne nuspojave, pa čak i smrt u roku od nekoliko sekundi od izlaganja.
Sat vremena izloženosti usporedivo je s onim od četiri i pol milijuna rendgenskih snimaka prsa.
Trideset sekundi izlaganja uzrokovalo bi vrtoglavicu i umor, dvije minute izlaganja uzrokovalo bi krvarenje stanica u tijelu, a pet minuta ili više rezultiralo bi smrću u roku 48 sati.
Unatoč riziku povezanom s ispitivanjem Slonovog stopala, istražitelji nakon Černobila uspjeli su to dokumentirati i proučiti.
Slonovo stopalo više ne emitira toliko zračenja kao nekad, ali i dalje predstavlja prijetnju za bilo koga u njegovoj blizini.
Zona zanimljivosti