PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Yuncheng…
Slano jezero Yuncheng prepuno je algi otpornih na sol koje reagiraju na mineral, stvarajući prekrasan spektar boja.
Iako je njegova ljepota očigledna, to nije glavni razlog zašto je slano jezero Yuncheng posebno – također poznato kao jezero Xiechi. Za lokalno stanovništvo, jezero je izvanredno po soli koju proizvodi.
Kina je najveći svjetski proizvođač soli sa 48 milijuna tona godišnje. Povijest izvještava da su uslijedili ratovi zbog posjedovanja slanog jezera i obližnjih hramova posvećenih bogovima soli – iako su mještani ovih dana skloniji posjetiti briljantno obojenu, umjetničku paletu jezera.
Znanost iza slanog jezera Yuncheng
Boje poput ljubičaste i žute pojavljuju se u slanom jezeru Yuncheng zbog jedinstvene vrste mikro-algi zvane Dunaliella salina.
D. salina je organizam koji najviše podnosi sol, pa ne čudi da je možete pronaći u slanim jezerima diljem svijeta. Njezini pigmenti su toliko intenzivni da ih proizvođači koriste kao boje u aditivima za hranu i kozmetici.
Nadalje, kao i Mrtvo more, Yuncheng sadrži mnoge minerale koji se smatraju dobrima za kožu.
Međutim, za razliku od Mrtvog mora, slano jezero Yuncheng puno je sulfata koji podržavaju život. Klorid u Mrtvom moru prilično je neprijateljski raspoložen prema svim oblicima života.
Zimski kristali
Baš kao što je toplina djelomično odgovorna za šareno cvjetanje mikro-algi, zima ima svoj fora trik. Kada temperature padnu, slano jezero Yuncheng formira kristale na svojoj površini. Zovu se mirabiliti i mogu nalikovati rascvjetanom cvijeću ili zamršenim kristalnim kulama.
To se događa samo kada su temperature ispod -5 stupnjeva Celzija, pa iako se to ne događa svake godine, prekrasan je fenomen kada se dogodi.
Povijest sakupljanja soli u Yunchengu
Slano jezero Yuncheng nastalo je prije otprilike 500 milijuna godina, a mještani su njegovu sol sakupljali najmanje zadnjih 4000 godina. Prije više od 1000 godina, stari Kinezi su izbrusili proizvodnu metodu u pet koraka za stvaranje jestive soli. Ovaj časni zanat se generacijama prenosio s majstora na šegrta.
U ovoj metodi, jezerska voda bi prošla kroz niz koraka uključujući sunčanje, filtriranje, skladištenje, kristalizaciju i na kraju lopatu – sve je to učinjeno ručno. Međutim, do 1980-ih godina, ova tradicionalna metoda stala je. Fizički porez na radnike postao je previsok i nedostajalo je šegrta voljnih naučiti zanat.
Iako su Kinezi napustili svoj zanatski proces proizvodnje soli, to je tradicija koja baca svjetlo na važnost minerala i njegove pripreme. Tradicionalni način proizvodnje soli u pet koraka uvršten je na popis nacionalne nematerijalne kulturne baštine 2014. godine.
Mrtva zona
Nažalost, cvjetanje algi u slanom jezeru Yuncheng može rezultirati takozvanom mrtvom zonom. Kako alge cvjetaju i razmnožavaju se, drugim oblicima života nedostaje hranjivih tvari i umiru. Zauzvrat, kada se ovi oblici života smanje, to iscrpljuje zalihe kisika u vodi.
Cvjetanje algi na površini vode također sprječava apsorpciju kisika organizmima koji žive ispod njih. Uz smanjenu sunčevu svjetlost i kisik, ribe, vodeni insekti – čak i morska trava neizmjerno pate.
Dok se mnoga cvjetanja algi smatraju otrovnim za ljude, ekološka studija posebno D. salina donekle je zanemarena.
Cvjetovi algi obično umiru nedugo nakon što se pojave; ekosustav ih jednostavno ne može poduprijeti kroz duga razdoblja. Ali kad umru, to ne znači da će ih dugo nema. “Neki od porasta cvjetanja mogu se pripisati globalnim klimatskim promjenama”, rekao je Timothy Davis, istraživački ekolog iz Laboratorija za istraživanje okoliša Great Lakes National Oceanic and Atmospheric Administration u Michiganu.
Kako se klima nastavlja mijenjati, budućnost slanog jezera Yuncheng sigurno će se promijeniti zajedno s njim. Ipak, sigurno će ostati jedno od najfascinantnijih jedinstvenih vodenih tijela na planeti Zemlji.
Zona zanimljivosti