PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
U velikom koraku napred ka uspostavljanju održivih baza na Mesecu, kinseki naučnici su otkrili metod za pretvaranje lunarnog tla u plodno tlo za uzgoj biljaka…
Ako čovečanstvo ikada bude trebalo da uspostavi dugoročne baze na Mesecu, postojaće potreba za redovnim izvorom hrane. Nije praktično, međutim, misliti da možete posaditi kukuruz ili pšenicu u običnom lunarnom tlu u plastenicima na Mesecu i očekivati veliki usev – ili bilo koji usev uopšte.
Ali naučnici preduzimaju korake ka tome da poljoprivredu na Mesecu učine realnom mogućnošću.
Istraživači su u četvrtak rekli da su pronašli način da negostoljubivo lunarno (Mesečevo) tlo pretvore u plodno uvođenjem bakterija koje povećavaju dostupnost fosfora, važnog hranljivog materija za biljke.
Oni su izveli eksperimente uzgajanja rođaka duvana koristeći simuliranu mesečevu zemlju, tačnije nazvanu lunarni regolit, u laboratoriji u Kini. Otkrili su da takvo zemljište tretirano sa tri vrste bakterija proizvodi biljke sa dužim stabljikama i korenom, kao i težim i širim grozdovima listova u poređenju sa istim zemljištem bez mikroba.
Dejstvo bakterija, kažu istraživači, učinilo je tlo kiselijim. Ovo rezultirajuće okruženje niske pH vrednosti izazvalo je rastvaranje nerastvorljivih minerala koji sadrže fosfate i oslobađanje fosfora u njima, povećavajući dostupnost fosfora za biljke.
“Važnost ovih otkrića je da ćemo možda moći da koristimo ove mikrobe da pretvorimo lunarni regolit u bio-prijatan supstrat za uzgoj biljaka u budućim lunarnim staklenicima“, rekao je istraživač Iitong Ksia sa Kineskog poljoprivrednog univerziteta u Pekingu, glavni autor studija objavljena u časopisu Communications Biology
U studiji objavljenoj prošle godine, istraživači u Sjedinjenim Državama uzgajali su cvetajući korov pod nazivom Arabidopsis thaliana u 12 kontejnera veličine naprstka, od kojih je svaki nosio gram prave mesečeve zemlje prikupljene tokom NASA misija pre više od pola veka.
Arabidopsis, takođe nazvan thale kres, je biljka koja se široko koristi u naučnim istraživanjima. U toj studiji, Arabidopsis jeste rasla, ali ne tako snažno u lunarnom tlu kao u vulkanskom pepelu sa Zemlje koji se koristi u komparativne svrhe, što sugeriše da bi lunarnom tlu trebalo malo pomoći da postane plodnije.
Novo istraživanje uključivalo je benth, naučni naziv Nicotiana benthamiana, još jednu biljku koja se često koristi u istraživanju.
Studija je koristila simulirani regolit, a ne stvarnu stvar, jer je pravog lunarnog tla, kao što se moglo zamisliti, nedovoljno na Zemlji. Istraživači su koristili vulkanski materijal sa planina Čangbaj u kineskoj provinciji Jilin da bi stvorili zemljište sličnih hemijskih i fizičkih svojstava kao lunarni regolit.
Tri bakterije korišćene u studiji su: Bacillus mucilaginosus, Bacillus megaterium i Pseudomonas fluorescens. Istraživači su testirali i druge bakterije, ali one nisu proizvele iste korisne efekte.
“S obzirom na ogroman naučni i ekonomski potencijal Meseca, u budućnosti ćemo morati da postavimo lunarne baze sa ljudskom posadom. Ali kako da obezbedimo hranu, kiseonik i vodu za članove posade? Naravno da ih možemo preneti na Mesec do rakete, ali to je ekonomski neodrživo. Staklenik za uzgoj biljaka na Mesecu mogao bi u velikoj meri da smanji potrebu za transportom Zemlja-Mesec”, rekao je Sja piše rojters
Sistem uzgoja biljaka na Mesecu mogao bi da pomogne u ispunjavanju dugoročnih potreba za hranom i kiseonikom za ljudske posade, dodao je Sja. Biljke proizvode kiseonik kao nusprodukt fotosinteze, biološkog procesa u kojem pretvaraju sunčevu svetlost u energiju.
“Imamo nekoliko načina da uzgajamo biljke na Mesecu, uključujući transport hortikulturnog zemljišta na Mesec, izgradnju hidroponskog sistema (gajenje biljaka bez zemlje) ili korišćenje zamene za zemljište kao što su hidrogelovi (gelovi čija je tečna komponenta voda). Te metode ne koriste potrebno je lunarno tlo, ali svi oni bi potrošili ogromnu nosivost raketa, što bi ove planove činilo veoma skupim“, rekao je Sja.
„Nasuprot tome, naša tehnika, koja je vrsta korišćenja resursa na licu mesta, primenjuje mikrobno poboljšanje na lunarnom tlu, čineći ga plodnijim i sposobnijim za kultivaciju biljaka“, dodao je Sja. “Naša studija je postigla isti cilj sa mnogo manjom potrošnjom nosivosti u poređenju sa drugim planovima.”
Zanimljivosti dana