PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Svijet je fascinantno i iznenađujuće mjesto…
S toliko mjesta za posjetiti i stvari koje treba otkriti, nije čudo da svijet uvijek ima način da vas iznenadi samo jednostavnim, znanstvenim činjenicama.
Na primjer: Jeste li znali da postoji samo jedna država koja se nalazi na sve četiri hemisfere? Da Mount Everest zapravo nije najviša planina na svijetu? Ili da postoji otok na jezeru na vulkanskom otoku na jezeru na otoku koji čini otočje?
Ispostavilo se da je naš mali, plavi planet zapravo više kao velika, debela enciklopedija znanja koja samo čeka da bude otkrivena.
Evo nekoliko nevjerojatnih geografskih činjenica o ovom planetu koji zovemo Zemlja.
Kiribati je jedina zemlja koja se nalazi na sve četiri hemisfere
Smještena u južnopacifičkim područjima Polinezije i Mikronezije, otprilike na pola puta između Havaja i Australije, mala nacija Kiribati (izgovara se “keer-ruh-bass”) sastoji se od otoka Banaba i 32 atola raspoređenih na tri skupine otoka (Gilbert, Phoenix i Line Islands).
S procijenjenom populacijom od nešto više od 100.000, to je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu.
Nekada pod dominacijom Ujedinjenog Kraljevstva, stekla je neovisnost 1979. godine.
Ali ono što Kiribati čini tako jedinstvenim je to što je to jedina zemlja na svijetu koja se nalazi na svakoj od četiri hemisfere.
Otoci Phoenix nalaze se na južnoj hemisferi, dok otoci Gilbert leže i na sjevernoj i na južnoj hemisferi.
Prvi meridijan, koji razdvaja zapadnu i istočnu hemisferu, presijeca naciju.
Najistočnija točka Kiribatija nalazi se na južnim otocima Line, dok otok Banaba označava njegovu najzapadniju točku.
Otok na jezeru na vulkanskom otoku na jezeru na otoku koji čini otočje
Dobrodošli u Vulcan Point, inače poznat kao otok na jezeru na vulkanskom otoku na jezeru na otoku koji čini otočje.
Pokušajmo razložiti specifičnosti ove geografske i geološke neobičnosti, počevši od otoka Luzona koji se nalazi na Filipinima. Na tom otoku nalazi se veliko vodeno tijelo koje se zove jezero Taal. Iz jezera viri vulkan Taal koji čini otok za sebe – koji je jedan od najaktivnijih vulkana na svijetu (33 zabilježene erupcije).
U krateru vulkana smješteno je još jedno jezero Main Crater. Na tom jezeru nalazi se mali otok zvan Vulcan point. Dakle, opet, to je otok na jezeru na vulkanskom otoku na jezeru na otoku koji čini otočje. Jednostavno, zar ne?
Dana 12. siječnja 2020., tragedija se dogodila kada je eruptirao vulkan Taal, odnijevši 39 života. Erupcija je također dovela do isušivanja glavnog kraterskog jezera. Dakle, možda ovaj opis više ne vrijedi?
94% ‘kontinenta’ Zelandije je pod vodom
Može li svijet jednog dana imati osmi kontinent? Godine 2017. grupa istraživača objavila je studiju koja tvrdi da se uglavnom potopljeno kopno koje se nalazi istočno od Australije i prostire se na otprilike 4,9 milijuna četvornih kilometara treba označiti upravo kao to – kontinent.
Pod nazivom “Zealandija”, 94% kopnene mase nalazi se pod vodom, a samo se Novi Zeland i otok Nova Kaledonija uzdižu iznad razine mora. U prošlosti je kopnena masa bila klasificirana kao mikrokontinent, ali istraživački tim koji je tvrdio da ga treba klasificirati kao kontinent naveo je da veličina kopnene mase razlikuje Zelandiju od ostalih mikrokontinenata. Ovaj istraživački tim, na čelu s geologom Nickom Mortimerom, tvrdio je da se svaka kopnena masa koja pokriva najmanje 386 000 četvornih milja treba definirati kao kontinent.
Još jedna prepreka da se Zealandija definira kao kontinent je to što se kontinent obično definira kao kopnena masa okružena vodom – a ne potopljena ispod nje.
“Moja je procjena da iako je Zelandija kontinentalna, ona nije kontinent”, izjavio je Christopher Scotese, geolog sa Sveučilišta Northwestern. “Kad bi se pojavio, lako bismo ga poistovjetili s Australijom, slično kao što identificiramo Grenland sa Sjevernom Amerikom i Madagaskar s Afrikom.”
Mortimerov tim je tvrdio da potopljenost ne bi trebala spriječiti Zelandiju da se definira kao kontinent, ističući da bi, da Antarktik nije prekriven ledom, veći dio zapadne polovice tog kontinenta bio pod vodom.
Još uvijek nije postignut konsenzus o tome treba li Zelandiju klasificirati kao kontinent. No, 2021. godine utvrđeno je da je kopnena masa stara otprilike milijardu godina – ili otprilike dvostruko starija nego što su istraživači ranije mislili.
Australija je šira od Mjeseca
Australija je najmanji od sedam svjetskih kontinenata. Zapravo, njegova kopnena površina iznosi otprilike 7,7 milijuna km² – što je oko 60% veličine drugog najmanjeg kontinenta, Antarktika.
Mjesec, u međuvremenu, ima površinu od približno 38 milijuna km², što je oko pet puta veće od Australije.
Dakle, to sigurno znači da mjesec mora biti širi od Australije, zar ne? Pogrešno. Australija je zapravo nešto šira. Mjesečev ekvatorijalni promjer – ili širina – je oko 3476 km2. U međuvremenu, to je oko 3600 km2 od Brisbanea na istočnoj obali Australije do Pertha na njegovoj zapadnoj obali.
Sargaško more, jedino more na svijetu koje nema dodir sa kopnom
Nazvano po vrsti morske alge poznatoj kao sargassum, Sargaško more se nalazi u cijelosti unutar Atlantskog oceana, točnije unutar sjevernoatlantskog suptropskog kruga (krug je veliki sustav rotirajućih oceanskih struja).
Jedinstveno je po tome što je jedino more na svijetu koje nije omeđeno kopnom; umjesto toga, njegove granice uspostavljaju Golfska struja na zapadu, Kanarska struja na istoku, Sjevernoatlantska struja na sjeveru i Sjevernoatlantska ekvatorijalna struja na jugu.
Ponekad se opisuje kao “zlatna plutajuća prašuma”, igra ključnu ulogu kao stanište, tlo za mrijest i ishranu te migracijski koridor za mnoge ugrožene vrste, kao što su morski psi i američke i europske jegulje.
Antarktika je dom za 70% svjetske slatke vode
Antarktika, najveća je čvrsta ledena masa na Zemlji, površine 14 milijuna km² što je čini petim kontinentom po veličini na Zemlji. Ona čini otprilike 90% ukupnog volumena leda na Zemlji, kao i oko 70% ukupne zalihe slatke vode na planetu.
To je toliko vode da bi, kada bi se ledeni pokrivač u potpunosti otopio, globalna razina mora podigla za oko 60 metara.
Mrtvo more ima najnižu razinu kopna na Zemlji – i smanjuje se 3 metra svake godine
Omeđeno Jordanom na istoku i Izraelom i Palestinom na zapadu, Mrtvo more je zapravo jezero čija je površina 1400 metara ispod razine mora – što znači da se nalazi na najnižoj točki na zemlji.
Mrtvo more je vrlo gusto i bogato mineralima; otprilike je osam ili devet puta slanije od bilo kojeg svjetskog oceana. Zapravo, to je najslanija voda na svijetu. Ali se smanjuje – povlači se brzinom od oko 3 metra godišnje. To je zbog kombinacije sušne klime i nedostatka dostupne vode, ne samo za nadopunjavanje Mrtvog mora, već i za navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta u regiji. A povlačenje Mrtvog mora uzrokovalo je stvaranje opasnih vrtača na njegovim obalama.
Godine 2015. Izrael i Jordan potpisali su pakt o dijeljenju vode vrijedan 900 milijuna dolara koji bi omogućio da se Mrtvo more nadopunjuje vodom iz Crvenog mora, a također opskrbljuje vodom i Izrael i Palestinu. No, taj je projekt u međuvremenu zastao – pa čak i da je dobro funkcionirao, ne bi bio dovoljan sam po sebi da popravi drastičnu nestašicu vode u regiji.
Tako se Mrtvo more i dalje smanjuje, iako nikada neće u potpunosti nestati, jer će na kraju doći do točke ravnoteže i zaustaviti se
Postoje samo tri države koje su u potpunosti okružene od strane jedne druge države
Većina država u svijetu ili graniči s više drugih nacija i/ili s vodenim tijelima. Ali postoje tri države – Lesoto, San Marino i Vatikan – koje su enklavne zemlje. Drugim riječima, potpuno su okruženi samo jednom zemljom.
Lesoto je bez izlaza na more unutar Južne Afrike, dok Italija okružuje San Marino i Vatikan.
Aljaska je najsjevernija, najzapadnija i najistočnija država u SAD-u
Svatko tko dobro poznaje zemljopis Sjedinjenih Država vjerojatno se ne bi iznenadio činjenicom da je Aljaska i najsjevernija i najzapadnija država u zemlji. Međutim, možda će se iznenaditi kad saznaju da je to i najistočnija od svih država.
Kako je ovo moguće? Odgovor je da se Aleutski otoci, koji pripadaju i Aljasci i ruskom teritoriju Kamčatskog kraja, protežu preko 180. meridijana, koji dijeli svijet na istočnu i zapadnu hemisferu.
Tako je jedan od Aleuta – otok Amatignak – najzapadnija točka u SAD-u, dok je drugi – otok Semisopochnoi – najistočnija točka u zemlji.
Mauna Kea, a ne Mount Everest, najviša je planina na Zemlji
Mount Everest, koji se nalazi u Nepalu i Tibetu, općenito se smatra najvišom planinom na svijetu visine 8848 metara.
Ali to zapravo nije najviša planina. Ta čast pripada Mauna Kei, vulkanu koji se nalazi na Havajima.
Dio Mauna Kee nalazi se ispod Tihog oceana što znači da (ako ga izmjerimo od samoga dna) seže kolosalnih 10,203 metara u zrak – 1,355 metara više od Mount Everesta.
Zona Zanimljivosti