PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Toxotes jaculatrix…
Prugaste ribe strelci su zaista neobične i zanimljive ribe po pitanju lova plena.
Prugaste ribe strelci, (lat Toxotes jaculatrix – engl. Archerfish) su poznate po svojoj sposobnosti da precizno pucaju ustima na svoj plen sa nekoliko metara snažnim mlazom vode koji se stvara iz njegovih usta.
Do plena mogu doći u roku od 50 milisekundi!
Prugasta riba strelac iz porodice riba Toxotida, živi u Indo-Pacifiku i Okeaniji, obično u mangrovim estuarima i rečnim ušćima gde provodi veći deo svog vremena vrebajući plen ispod površine vode, spreman da ga udari snažnim mlazom vode i obori ga a zatim je proguta celu.
Tokom života se kreću između sveže, slane i braktične vode, ali ne da bi se razmnožavali. Zbog svoje srebrnaste boje, ponekad se čuvaju kao akvarijske ribe, mada je nega zahtevna i ne preporučuje se većina kućnih akvarijuma.
Neverovatna tačnost ribe streličarke dugo je fascinirala naučnike, posebno jer su studije pokazale da se ona može prilagoditi različitim faktorima, poput gravitacije ili udaljenosti na kojoj je cilj, kako bi povećala svoje šanse za uspeh.
Prugaste ribe strelci love insekte, pauke ili male guštere a ostaju što je moguće mirnije iznad površine vode, spremni da svojim “vodenim strelama” gađaju potencijalne žrtve iznad vode to jest njih.
Ove zanimljive ribe pucaće u sve što se kreće ili svetluca i iznenađujuće su precizni kada ciljaju plen udaljen čak i do 2 metra. Njihov mlaz vode iz usta je takođe prilično moćan a jedna studija je objavila istraživanja koja kažu da udaranje u na primer u lice izleda kao ubod nekog insekata.
Da bi stvorio mlaz vode jak i tačan da pogodi malu metu dovoljno snažno da je uvuče vodu u usta te tako riba streličar pretvara usta u oružje pritiskajući jezik na vrhu svojih usta. Kada su sprene za pucanje, stisne škrge da bi potisnuo vodu i neprekidno menja oblik usta tako da će vodeni tok uspešno ciljati i pucati na plen.
Naučnici su takođe otkrili da riba streličar takođe puca u vodu na kraju potoka brže nego što to čini na početku, što osigurava da prskana voda udari u metu maksimalnom snagom, povećavajući šanse da je izbaci iz ravnoteže i u vodu .
U drugoj studiji, koja je analizirala snimke brzih kamera i ribe i vodenog toka, utvrđeno je da ovaj prirodni strelac prilagođava način pucanja kako bi bio siguran da pogodi cilj najjačim mogućim mlazom, bez obzira da li je reč o nekoliko centimetara od njega, ili dva metra dalje.
Zanimljivo je da archerfish svoje sposobnosti oštrog snimanja pokazuju samo u divljini. Naučnici su obučili primerke za pucanje na lažne mete u okviru laboratorijskih eksperimenata ali nikada nisu pokazali istu tačnost i snagu.
Zanimljivosti dana