Najstariji kalendar na svijetu otkriven na arheološkom lokalitetu – ZABAVNI PORTAL

Najstariji kalendar na svijetu otkriven na arheološkom lokalitetu

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Göbekli Tepe…

 

Arheološki lokalitet u Turskoj, jedno je od najznačajnijih otkrića u povijesti. Smješten na jugoistoku Turske, ovaj prapovijesni lokalitet, star više od 12.000 godina, otkriva nove aspekte života naših najranijih predaka i njihovu fascinaciju svemirom. Nedavno otkriveni simboli na jednom od kamenih stupova u Göbekli Tepeu mogli bi predstavljati najstariji poznati kalendar na svijetu. Ovi urezani znakovi mogli su služiti drevnim ljudima za praćenje vremena i promjena godišnjih doba.

Göbekli Tepe: tajanstveni arheološki lokalitet prapovijesnog svijeta

Iako je prava svrha Göbekli Tepea i dalje predmet rasprava, postoje snažne indikacije da je ovaj lokalitet barem djelomično služio kao zvjezdarnica za praćenje kretanja nebeskih tijela. Najpoznatiji element među uklesanim stupovima je Stup (kamen) lešinara (Vulture Stone), na kojem se nalazi figura ptice okružene različitim simbolima. Prethodna istraživanja, koja je predvodio Martin Sweatman, kemijski inženjer i istraživač, sugeriraju da simboli na Stupu lešinara mogu predstavljati zviježđa. Nadalje, drugi uklesani simboli na ovom stupu mogli bi prikazivati događaj pada kometa prije otprilike 13.000 godina, što se poklapa s izgradnjom Göbekli Tepea. Sweatmanova istraživanja također povezuju ovaj komet s početkom Mlađeg Dryasa, mini ledenog doba koje je imalo globalne posljedice. U to vrijeme, ljudi su počeli prelaziti na poljoprivredu, što je označilo početak Neolitske revolucije.

V-oznake: drevna metoda mjerenja vremena?

Novi uvidi u Sweatmanovu analizu sugeriraju da su V-oznake urezane na stupovima Göbekli Tepea možda služile kao oznake za dane. Prema njegovoj teoriji, ako svaka V-oznaka predstavlja jedan dan, jedan od stupova mogao bi prikazivati godinu od 365 dana, podijeljenu na 12 lunarnih mjeseci, uz dodatnih 11 dana kako bi se uskladio solarni ciklus. Figura ptice grabljivice na Stupu lešinara nosi V simbol oko vrata. Prema Sweatmanovoj interpretaciji, ova ptica može predstavljati zviježđe povezano s ljetnim solsticijem, sugerirajući da V simbol označava sam solsticij. Slični V simboli pronađeni su i na drugim stupovima, kao i na artefaktima na različitim arheološkim lokalitetima. Ovi simboli, prema Sweatmanu, mogli bi biti povezani s prolaskom vremena ili njegovim označavanjem.

Göbekli Tepe: Najstariji kalendar na svijetu otkriven na arheološkom  lokalitetu? - Kozmos

Sweatman je također pronašao poveznice između životinjskih figura na stupovima i precesije Zemlje, odnosno promjene orijentacije Zemljine osi rotacije. Nadalje, dva stupca u Göbekli Tepeu možda prikazuju godišnju kišu meteora Taurida, što se smatra potencijalnim izvorom kometa koji je izazvao Mlađi Dryas.U natoč intrigantnim otkrićima, Sweatmanove hipoteze nisu prošle bez kritike. Arheolozi koji istražuju Göbekli Tepe izražavaju sumnje u njegove zaključke, no bez obzira na kritike, njegove teorije sve više privlače pažnju i potiču daljnje istraživanje.

PREPORUČUJEMO

Pogled u prošlost i buduća istraživanja

Ova otkrića otvaraju nova pitanja o sposobnostima naših prapovijesnih predaka. Njihova vještina promatranja i bilježenja promjena u okolišu mogla bi biti prvi korak prema razvoju pisma tisućljećima kasnije. Na kraju, Martin Sweatman sažima svoju teoriju riječima: “Čini se da su graditelji Göbekli Tepea bili pažljivi promatrači neba, što je razumljivo s obzirom na to da je njihov svijet bio devastiran udarom kometa. Ovaj događaj mogao je potaknuti razvoj civilizacije, inicirajući novu religiju i motivirajući razvoj poljoprivrede kao odgovor na hladniju klimu. Njihovi pokušaji bilježenja onoga što su vidjeli mogli bi biti prvi koraci prema razvoju pisma.” Göbekli Tepe i dalje ostaje jedno od najzagonetnijih arheoloških nalazišta, a nova otkrića poput ovih samo produbljuju našu fascinaciju ovim drevnim svijetom.

Kosmos

IZUZETNA PRILIKA