PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Može li doista funkcionirati…
Crvotočine, teorijski prolazi kroz prostor-vrijeme, oduvijek su fascinirale znanstvenike i ljubitelje znanstvene fantastike. No, sada bi ova znanstvena fantazija mogla postati stvarnost, zahvaljujući novom istraživanju fizičara sa Sveučilišta u Bristolu. Hatim Salih, počasni znanstveni suradnik u Laboratorijima za tehnologiju kvantnog inženjeringa i suosnivač startupa DotQuantum, predstavio je revolucionarni nacrt za izgradnju radne crvotočine – i to na način koji nikada prije nije viđen.
U svom radu, objavljenom prošle godine u časopisu Quantum Science and Technology, Salih opisuje koncept koji naziva “kontraportacija”. Ovaj proces djeluje poput teleportacije, no s jednim ključnim zaokretom – ovdje se ne prenose čestice, već se objekti “rekonstruiraju” na drugom kraju prostora, bez ikakvog fizičkog prijenosa materije.
Crvotočina bez prijenosa čestica
“Ovo je ključna razlika,” objašnjava Salih u službenom priopćenju. “Dok teleportacija podrazumijeva prijenos čestica s jednog mjesta na drugo, kontraportacija postiže isti cilj ali bez ikakvih detektabilnih prijenosnika informacija.” Ukratko, Salih i njegov tim vjeruju da mogu stvoriti radnu crvotočinu bez potrebe za prijenosom čestica kroz prostor, što je dosad bilo nezamislivo. Salih tvrdi da ova tehnologija predstavlja značajnu prekretnicu u kvantnoj fizici te otvara nova vrata za istraživanje temeljnih pitanja o svemiru, uključujući samu prirodu prostor-vremena.
Prema njegovim riječima, ovaj napredak pruža teorijski i praktični okvir za daljnje ispitivanje najvećih zagonetki fizike. Međutim, priznaje da realizacija ove ideje zahtijeva tehnološke skokove koji trenutno nisu mogući. “Da bi se kontraportacija ostvarila, moramo razviti potpuno novu vrstu kvantnih računala – ona koja ne koriste prijenos čestica za komunikaciju,” kaže Salih.
Što donosi budućnost?
Salihov ambiciozni plan uključuje izgradnju eksperimentalne crvotočine u laboratorijskim uvjetima. “Naš cilj u bliskoj budućnosti je izgraditi funkcionalnu crvotočinu koja će služiti kao testna platforma za razne fizikalne teorije, uključujući one koje se bave kvantnom gravitacijom,” rekao je Salih prošle godine.
No, unatoč tome što je ovaj projekt još uvijek u teoretskoj fazi, Salih ostaje optimističan. Njegov rad mogao bi otvoriti put prema rješenju nekih od najvažnijih pitanja moderne fizike, te nam približiti svijet u kojem su crvotočine ne samo teorijska mogućnost, već i stvarnost. Iako ovo istraživanje zvuči iznimno obećavajuće, postavlja se pitanje: koliko smo zapravo daleko od stvarne primjene?
Trenutno nitko ne zna kako izgraditi kvantno računalo koje bi omogućilo ovu vrstu prijenosa. No, Salih i njegov tim uvjereni su da je ovo prvi korak prema otkrivanju novih dimenzija u fizici.
Uz nove tehnologije koje se razvijaju ubrzanim tempom, moglo bi se dogoditi da će crvotočine jednog dana postati stvarnost – ne samo na stranicama znanstvene fantastike, već i u stvarnim laboratorijima.
Znanstvena zajednica pažljivo prati ovaj napredak a budući uspjesi u ovom području mogli bi donijeti revolucionarna otkrića.
Zaključak? Vrijeme će pokazati. Ali ako je Salih u pravu, i kako smo pisali još i prošle godine, budućnost crvotočina je bliža nego što smo mislili.