PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
NEOBIČNA RIBA…
Riba “Lungfish”,(riba dvodihalica) neki je zovu i salamanderfish, je zaista neobična vrsta ribe.! Ovo je vrsta slatkovodne ribe najpoznatije po svojoj sposobnosti da živi na kopnu bez vode, mesecima a ponekad i godinama.
Kao što joj ime govori, Lungfish (Ribe dvodihalice) imaju visoko razvijen respiratorni sistem koji može uzimati kiseonik direktno iz vazduha, baš kao što to rade kopnene životinje.
U stvari, neke vrste ribe dvodihalica (Lungfish riba ) su toliko navikle da udišu vazduh da polako gube funkciju škrga kako se ribe približavaju odraslom dobu.
Dok još žive u vodi, moraju redovno da izlaze na površinu kako bi dobili vazduh. Ove ribe mogu čak i da se udave ako se dugo drže pod vodom.
Ribe “Lungfish” (dvodihalice) imaju izduženo telo, poput jegulje, sa prsnim i karličnim perajama u obliku linije koje koriste za plivanje i puzanje po dnu. Uglavnom naseljavaju plitke vode, kao što su močvare i muljavi tereni ali ih ima i u većim jezerima.
Kada ima vode, Lungfishs ponaša kao svaka druga riba, pliva u vodama i jede sitnu ribu i rakove na dnu bara i potoka.
Ali kada nastupi sušna sezona, dvodihalice -Lungfish se zariva duboko u blato, kopajući put tako što uzima blato u usta i tera ga iz škrga. Nakon što riba dostigne ugodnu dubinu, prestaće da kopa i izlučiće sluz iz svoje kože koja se stvrdne i formira zaštitnu čahuru oko nje. Samo usta ostaju otvorena za disanje.
Za svoju dugu hibernaciju, plućka će u velikoj meri smanjiti svoj metabolizam i živeti od mišićnog tkiva u repu. Kada se voda vrati i blato omekša, plućka će se izvući iz svoje jazbine. Neki izveštaji tvrde da riba može da ostane pod zemljom u osušenom blatu čak četiri godine.
Riba Lungfish se može pronaći samo u Africi, Južnoj Americi i Australiji. U Africi ribu jedu meštani, koji bi ribu često iskopali iz suve zemlje. Za ribu se kaže da ima jak ukus i ne uživaju svi u tom ribljem ukusu.
Zanimljivosti dana