Koliko su velike galaksije – ZABAVNI PORTAL

Koliko su velike galaksije

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Galaksiju čini gotovo 90 posto tamne materije…

 

Posečnu galaksiju čini otprilike 10\71 atoma i otprilike 10\81 nevidljive materije. Galaksije se okupljaju u ogromne strukture koje nazivamo superklasteri ili super-jata, koji izgledaju poput niti s velikim prazninama između sebe.

Za one koji ne znaju galaksija (grč. γαλαξίας: Mlečna staza) ili galaktika (od grč. κύκλος γαλακτικός: mlečni krug), gravitacijom vezan sistem sastavljen od zvezda, zvezdanih ostataka, međuzvezdanog gasa i prašine te tamne materije.Galaksije se po veličini dele na one najmanje (patuljaste) koje sadrže oko 10 miliona zvezda do enormno velikih koje sadrže i do bilion zvezda.

Galaksije se po veličini dele na one najmanje (patuljaste) koje sadrže oko 10 miliona zvezda do enormno velikih koje sadrže i do bilion zvezda. A dele se na tri glavna tipa: eliptične, spiralne i neregularne.

Svaka galaksija sadrži oko bilion zvezda. Super-praznina Eridan koja ima prečnik od milijardu svetlosnih godina otprilike je 10 000 puta veća od naše galaksije Mlečnog puta i smatra se najvećom galaksijom (dosad otkrivenom).

Mlečni put ima između 200 i 400 milijardi zvezda i većina njih je pretvorena u crne rupe. Svetlosna godina se definiše kao udaljenost koju svetlost pređe za godinu dana.

PREPORUČUJEMO

Naša galaksija, Mlečni put, dugačka je 100 000 svetlosnih godina i duboka 1000 svetlosnih godina. Pretpostavlja se da u vidljivom delu univerzuma postoji preko stotinu milijardi galaksija!

Većina galaksija u prečniku ima od hiljadu pa do stotinu hiljada parseka (par desetina hiljada pa do par stotina hiljada svetlosnih godina!).

Galaksija Andromeda je dugačka 220 000 svetlosnih godina.

Pre se smatralo da je dugačka oko 80 000 svetlosnih godina, ali čini se da brzo raste. Udaljenost između Andromede i Mlečnog puta je oko 2 miliona svetlosnih godina.

Galaksije ne samo da čine velike klastere, odnosno galaktička jata već u svakom trenutku rastu. Prema tome, neverovatno je zamisliti da postoji oko 100 milijardi galaksija.

Mlečni put zapravo čini sistem galaksija (binarni) pa je gravitacijski vezana za sestrinsku galaksiju, Andromedu. Ove su dve galaksije članovi velikog klastera, odnosno galaktičkog jata od 35 galaksija, koji zovemo Lokalna grupa.

Prema tome, Mlečni put je drugi po veličini u ovom jatu, odmah iza Andromede, najveće galaksije u Lokalnoj grupi.

Lokalna grupa ima prečnik od 110 miliona svetlosnih godina. Nadalje, Lokalna grupa je mali deo ogromnog galaktičkog jata Device, koji sadrži oko 100 galaksija.

Naša je galaksija zaista velika. Ovu tvrdnju podupire promišljanje da ako bi bila dovoljno mala, vanzemaljci bi već dosad otkrili Zemlju i naš kutak Svemira. Ali, to nije bio slučaj. Smatra se da postoje ti svemirski putnici ali ili su tek nedavno evoluirali ili je galaksija jednostavno prevelika.

Druga je teorija verovatnija jer nemamo nikakvih dokaza o nedavnoj pojavi svemirskih putnika.

Ako bi oni postojali (a sigurno postoje), onda su nastali pre nego što se Zemlja oformila.

Prema tome, možemo zaključiti da je naša galaksija veća nego što možemo zamisliti.

Takođe nam dokazi iz Andromeda galaksije govore da galaksije mogu začuđujuće brzo rasti.

Zemlja, Sunce i Sunčev sistem od 9 planeta čine se kao ogromni entiteti ali oni su zapravo samo malen delić naše galaksije.

Zanimljivosti dana

IZUZETNA PRILIKA