PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Pronađeni geometrijski obrasci u Spiralnim galaskijama su navodni dokaz da je svemir pravilnog oblika…
Poznato je da golema filamentarna mreža povezuje svu materiju u svemiru, no do sada se smatralo kako je distrubicija galaksija u ovoj mreži sasvim slučajna. Nova studija pokazuje kako ovo nije slučaj, te da se može jasno primjetiti pravilan obrazac. Spiralne galaksije trebale bi nam pomoći u dokazivanju ove tvrdnje.
Skriveni obrasci otkriveni su na konferencija Američkog astronomskog društva. Astronom Lior Shamir sa Sveučilišta u Kansasu prezentirao je podatke analize više od 200 tisuća spiralnih galaksija.
Prema navodima nove studije, ove galaksije tvore geometrijski obrasci koji pokazuju da bi svemir mogao imati određenu pravilnu strukturu, te da se svemir u vremenu nakon nastanka možda vrtio.
Ova činjenica potvrdila bi anizotropiju (osobitost nekog sredstva da njegova fizikalna svojstva poprimaju različite vrijednosti za različite smjerove) – svojstva svemira različita su u njegovim različitim dijelovima. Novi podaci i tvrdnje u suprotnosti su sa opće prihvaćenom idejom da se svemir širi bez nekog pravilnog načina ili smjera, te da su galaksije distribuirane nepravilno, bez neke strukture.
Prema Shamirovoj studiji, obrasci u raspodjeli galaksija sugeriraju da su spiralne galaksije u različitim dijelovima svemira, odvojene vremenom i prostorom, povezane kroz smjerove u kojima se okreću.
Kao što je opće prihvaćeno, ako svemir nema pravilnu strukturu, broj galaksija koji se okreće u smjeru kazaljke na satu trebao bi biti približno jedna broja galaksija koje se okreću u drugom smjeru, budući da njihov izgled ovisi o perspektivi promatrača.
Lior Shamir je koristio podatke prikupljene na različitim teleskopima (uključujući Sloan Digital Sky Survey(SDSS), Panoramic Survey Telescope i Rapid Response System(Pan-STARRS)), kako bi otkrio da broj galaksija koji se okreće u različitim smjerovima nije isti. Razlike su male, no postoji vrlo mala šansa da je takva asimetrija nastala slučajno, izjavio je znanstvenik. Prema novoj studiji, omjer galaksija bio je 51-49 u korist onih koje se okreću u smjeru kazaljke na satu.
Otkriveno je da je asimetrija između rotacije galaksija povećana udaljavanjem od Zemlje, što navodno pokazuje da je rani svemir bio puno više pravilan a manje kaotičan nego današnji svemir.
Obrasci, u rasponu od više od 4 milijarde svjetlosnih godina, ne samo da pokazuju kako svemir nije simetričan, nego da se asimetrija mijenja u različitim dijelovima svemira, te da razlike pokazuju obrazac višepolnog širenja.
Razlike u asimetriji u različitim dijelovima svemira su konzistentne sa kvadrupolnim (sustav dvaju dipola na maloj udaljenosti i time u jakom međudjelovanju) obrascima. Svemir ne rotira oko jednostruke osi, nego oko četvero njih, koje su u složenom poravnanju.
“Ukoliko svemir ima os, ona nije jednostavna poput karusela, nego je to složeno višeosno poravnanje koje također ima određeni pomak”, navodi astronom Shamir.
Prema ovom astronomu, sam koncept nije nov ali ovaj put, “ne postoji pogreška ili onečišćenje koje se mogu pokazati kroz jedinstvene, složene i dosljedne obrasce.”