PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Machu Picchu je drevni grad Inka koji se uzdiže iznad doline rijeke Urubamba, otprilike 80 kilometara sjeverozapadno od Cuzca u Peruu…
Bilo je to sigurno utočište za kraljevske obitelji
Prva od naših činjenica o Machu Picchuu vrti se oko lokacije. Zašto su odabrali ovo mjesto tako visoko na litici? Drevne civilizacije poput one koju su potaknule Inke ovisile su o praktičnosti za svoj opstanak. Tako su Inke odlučile izgraditi svoje svetište na nadmorskoj visini od 2.350 metara. Takva visina pružala je obrambenu utvrdu uz pogled na dolinu rijeke Urubamba.
Neki su predložili teoriju da je kompleks koji se prostire na više od 32.500 hektara bio posljednji grad Inka. Međutim, ta su nagađanja uvelike opovrgnuta kasnijim arheološkim otkrićima. Povijest ipak otkriva da su se Inke u 16. stoljeću suočavale s stalnom prijetnjom španjolskih konkvistadora. Stoga je logično da bi se odlučili koristiti lokaciju u interesu zaštite svojih kraljevskih obitelji. Zapravo, većina današnjih znanstvenika slaže se da je to mjesto bilo kraljevsko utočište.
Njegovo ime znači Stara planina
Ime Machu Picchu dolazi iz lokalnog kečuanskog jezika i može se prevesti kao “Stara planina”. Naziv je prikladan jer izražava poštovanje prema prirodi koju su Inke prihvaćale. Vjerojatno je da su prvobitni stanovnici ove andske citadele na planinu gledali kao na neku starješinu: onu koja je stajala u tišini promatrajući prolaz vjekova.
Inke su bili glavni planeri i graditelji
Na području citadele nalazi se više od 150 zasebnih zgrada. To uključuje ono što arheolozi vjeruju da je kombinacija svetišta, hramova, pa čak i kupatila. Velik broj objekata i način na koji su uređeni pokazatelj su planiranja i namjene. Jasno je da su Inke mnogo vremena posvetile uređenju grada. Ovo bi bio proces planiranja koji bi sam po sebi mogao trajati godinama.
Ruševine također sadrže oko 3000 stepenica. Mnogi od njih dopuštaju pristup velikim terasama na padini planine za koje istraživači vjeruju da su korištene za sadnju. Bilo je ključno da svetište bude potpuno samodostatno. Kompleks je trebao biti naseljen 24 sata dnevno, 365 dana u godini. Inke nisu bile sklone odlaziti s planine nakon što su se naselili.
Stvorili su složene vodne sustave
Do danas se arheolozi trude da točno objasne kako su Inke uspjele izgraditi tako zamršen sustav za dovod vode. Prema inženjeru i istraživaču Kennethu R. Wrightu, Inke su koristile napredno znanje o hidraulici kako bi usmjerile vodu kroz cijelo mjesto. Sustav se vrtio oko 16 fontana raspoređenih u nizu.
Wright sugerira da bi raspored kanala koji se koristio za prijenos vode stvorio uvijek prisutan umirujući zvuk koji je možda služio u vjerske svrhe mjesta.
Izgradnja nikada nije završena
Istraživači vjeruju da Inke nikada nisu dovršile kompleks, što potiče pitanja zašto su ga odlučili napustiti. Ukupna površina lokaliteta je nevjerojatnih 32.592 hektara. Arheolozi i danas otkrivaju nove dijelove grada, s novim terasastim strukturama koje su otvorene za javnost 2016. Najznačajniji zaključak koji se iz toga može izvući je da su Inke možda namjeravale da ova citadela bude prijestolnica njihove civilizacije.
Sunce, Mjesec i zvijezde su bili važni
Od svih naših činjenica o Machu Picchuu na ovom popisu, ova je možda najtajanstvenija. Stručnjaci nagađaju da su Inke, poput većine ranih civilizacija, bile obožavatelji sunca. Ogroman niz hramova i zvjezdarnica smještenih na tom mjestu ukazuje na odanost Inka bogu sunca, Inti. Prema mitologiji, Inti je bio primarni predak Inka. Arheolozi su utvrdili da su hramske strukture i spomenici također služili praktičnoj svrsi obilježavanja solsticija i ekvinocija. Njihovo poravnanje je previše zamršeno da bi bilo slučajno.
Rano ljudsko štovanje Sunca, Mjeseca i zvijezda pojavilo se uglavnom zbog utjecaja ovih nebeskih tijela na njegov opstanak. Inke su imale koristi od svojih astroloških promatranja u smislu kako su različita doba godine utjecala na sadnju i lov.
Građevine otporne na potrese
Peruanska regija u kojoj se nalazi Machu Picchu je nestabilna i doživjela je mnoge potrese. To je očito bio jednako velik problem u 14. stoljeću kao i danas. Arheolozi su utvrdili da su Inke dizajnirale način postavljanja kamenja u svoje svetište koji je smanjio mogućnost rušenja njegovih struktura uslijed potresa. Kamenje u zgradama poskakuje ili “pleše” tijekom potresa na način da se vrati na svoje mjesto kada se seizmički događaj završi. Zanimljivo pitanje koje možda nikada neće imati konačan odgovor je kako su Inke uklopile pojavu potresa u svoju vjersku mitologiju? Također se mora zapitati jesu li ovi potresi imali ulogu u konačnom odlasku Inka iz citadele.
Hiram Bingham je uklonio mnoge artefakte
Nakon početnog otkrića Machu Picchua, Bingham se dvaput vraćao u svrhu iskapanja koje je peruanska vlada odobrila. U tom procesu, Bingham je napustio zemlju s nebrojenim artefaktima Inka koji su tehnički pripadali Peruu. Dao ih je sveučilištu Yale gdje su ostali u muzejskoj zbirci do 2010. godine kada je Sveučilište pristalo vratiti predmete nakon duge pravne bitke.
Ne može se reći da je Bingham ukrao artefakte koje je dao Yaleu. Međutim, mnogi su teoretizirali da su neki dragocjeni predmeti iz grada Inka mogli doći u njegovu privatnu zbirku. Često nazivan Indiana Jonesom iz stvarnog života, Bingham je živio u eri kada je amaterskim arheološkim pothvatima bilo vrlo malo ograničenja.
Razlog odlaska Inka je i dalje misterij
Nijedan popis činjenica o Machu Picchuu ne bi bio potpun bez postavljanja ovog pitanja. Ni danas nitko ne zna sa sigurnošću razlog njihova odlaska. Znanstvenici su tijekom godina razvili mnoge teorije. Međutim, jedno od najzanimljivijih može ponuditi objašnjenje koje je više svjetovno nego mistično. Neki istraživači vjeruju da je to bila epidemija velikih boginja koja je desetkovala pleme Inka u ranim 1500-ima. Tako oslabljeni, stručnjaci vjeruju da su Inke krenule dalje pred prijetnjom španjolskih konkvistadora. Druga teorija sugerira da je postojao građanski rat.
Nevidljivost je spasila Citadelu
Kako su španjolski konkvistadori pobijedili Inke, uništili su mnoga mjesta. Ipak, nekako je ovaj ostao uglavnom netaknut. Razlog tome je što ga je zemljopisni položaj grada činio uglavnom nevidljivim onima koji prolaze dolinom rijeke ispod. Kad je Bingham uz pomoć mještana došao do otkrića, vegetacija je učinila utočište još težim za pronaći.
Ovaj popis činjenica o Machu Picchuu samo je mali uzorak mnogih nevjerojatnih detalja ove citadele Inka. Dok mi nastavljamo učiti i istraživati više o misterijama Inka, ovo nevjerojatno mjesto ponosno će sjediti na najvišem dijelu istočnih Andi, podsjećajući nas što znači biti zadivljen poviješću.
Zona Zanimljivosti