PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Znanstvenici otkrili skrivene elemente iz alkemičarskog laboratorija astronoma Tychoa Brahea…
Nedavna istraživanja otkrila su sastojke koje je renesansni astronom i alkemičar Tycho Brahe koristio u svojim ranim znanstvenim istraživanjima, uključujući medicinu.
Zahvaljujući interdisciplinarnoj suradnji znanstvenika, naše razumijevanje alkemije, srednjovjekovnog prethodnika moderne znanosti, značajno se proširilo. Ovaj zajednički napor pomaže nam ispuniti praznine u znanju o protoznanstvenim temeljima današnje znanosti.
Iako se alkemija često doživljava kao mistična praksa, to nije sasvim točno, piše The Debrief. Alkemisti su imali određene pogrešne pretpostavke o prirodnom svijetu, ali su se također oslanjali na opažanje, ključnu komponentu suvremene znanstvene metode.
Glavna razlika između suvremenih znanstvenika i alkemista leži u tome što su alkemisti često radili u tajnosti, vođeni osobnim interesima a ne težnjom za doprinosom široj zajednici znanja. Iako je najpoznatiji aspekt alkemije preobrazba olova u zlato, mnogi alkemisti, poput Tychoa Brahea, bavili su se istraživanjem koje je i danas relevantno.
Tycho Brahe: između moderne znanosti i alkemije
Danski astronom i alkemičar Tycho Brahe bio je poznat po svojim doprinosima astronomiji, koji su i danas relevantni, ali je također bio zainteresiran za razvoj lijekova protiv zaraznih bolesti. Razvio je tri lijeka za kugu, jednu od najvećih zdravstvenih kriza njegova vremena, koja je odnijela i život jednom od njegove djece.
Za razliku od današnjih znanstvenika, Brahe je astrologiju smatrao povezanom s medicinom, vjerujući da su zvijezde i ljudsko tijelo dio jedinstvenog sustava. Povezivao je nebeska tijela, metale i dijelove ljudskog tijela na sljedeći način:
Sunce/zlato/srce
Mjesec/srebro/mozak
Jupiter/kositar/jetra
Venera/bakar/bubrezi
Saturn/olovo/slezena
Mars/željezo/žučni mjehur
Merkur/živa/pluća
Rani rad u Uraniborgu
Za razliku od drugih alkemista koji su radili u izolaciji, Brahe je osnovao istraživački centar u svom dvorcu Uraniborg. Od 1576. do 1597. godine, više od 100 ljudi radilo je na raznim istraživanjima. Nakon smrti kralja Frederika II. 1588. godine, Brahe je izgubio podršku na dvoru i napustio Uraniborg 1597. godine. Dvorac je ubrzo nakon njegove smrti 1601. godine srušen a kamenje je prenamijenjeno. Malo je pisane dokumentacije ostalo o njegovim alkemičarskim eksperimentima.
Međutim, iskapanja započeta 1988. godine otkrila su nekoliko artefakata vezanih uz Braheovo istraživanje, uključujući nekoliko krhotina stakla i keramike. Pretpostavlja se da su ti artefakti nekada bili spremnici za različite tvari koje je Brahe koristio u svojim eksperimentima.
Moderna analiza
“Analizirali smo 31 element u presjecima krhotina pomoću laserske ablacije i masene spektrometrije,” pišu autori novog istraživanja Kaare Lund Rasmussen i Poul Grinder-Hansen. Otkriveni su tragovi bakra, antimona, zlata i žive. Posebno je zanimljivo da su pronađeni i tragovi volframa (Tungsten), elementa koji je izoliran tek krajem 18. stoljeća.
Neki od otkrivenih elemenata pronađeni su i u Braheovim ostacima ekshumiranim 2010. godine, uključujući visoku koncentraciju zlata, koje je Brahe poznato konzumirao u svojim medicinskim pripravcima.
Brahe i alkemičarsko naslijeđe
Od 1980-ih godina, nekoliko otkrića potaknulo je obnovljeno zanimanje za proučavanje alkemije s naglaskom na rekonstrukciju povijesti znanosti a ne na preobrazbu metala u zlato. Takva otkrića uključuju laboratorije iz 16. stoljeća u Australiji, 17. stoljeća u Sjedinjenim Državama i Oxfordu.
Ova otkrića povezuju arheologiju, povijest i kemiju u kontinuiranom naporu da se poboljša naše razumijevanje povijesti znanja i eksperimentiranja u predznanstvenom razdoblju. Nedavno istraživanje objavljeno je u časopisu Heritage Science.