PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Derinkuyu – podzemni grad u Kapadociji…
Nakon što je tisućama godina izložena stalnoj eroziji, regija Kapadocije više izgleda kao čarobno carstvo iz bajke nego središnja Turska. Ovdje se iz prašnjavih ravnica uzdižu stjenoviti brežuljci i kameni tornjevi zvani “vilinski dimnjaci”, dok ispod vijugaju tuneli. Većina tih tunela je prirodna, no neki su umjetni.
Godine 1963. lokalni je stanovnik probio zid u svom podrumu dok je obnavljao svoju kuću u Kapadociji i bio iznenađen kada je iza njega pronašao cijelu drugu prostoriju. Daljnjim kopanjem otkrivena je mreža prostorija nekoliko stotina metara ispod Zemlje.
Ovo je bio podzemni grad Derinkuyu, najveći i najnevjerojatniji od svih otkrivenih podzemnih gradova u Kapadociji.
Ovo nije bilo prvo takvo otkriće u regiji niti posljednje. Područje je poznato po podzemnim gradovima, od kojih je Derinkuyu najveći. Grad se proteže 60 metara u zemlju i obuhvaća 11 katova, što je dovoljno za sklonište 20.000 ljudi.
Dok je do sada otkriveno samo 2000 četvornih metara Derinkuyua, turistička web stranica Cappadocia kaže da bi se mogao proširiti na čak 7000 četvornih metara.
Tijekom invazija ili vremena vjerskih progona, stanovnici, koji su bili dio kršćanske manjine, bježali su u tunele radi sigurnosti.
Kršćani Kapadocije, međutim, nisu izgradili ove tunele. Povjesničari vjeruju da su ih izgradili Frigijci, indoeuropski narod, negdje između 8. i 7.st. pr. Kr.
Grad je kasnije proširen tijekom bizantskog doba, vjerojatno od strane kršćana za koje povjesničari vjeruju da su ga koristili kao skrovište tijekom prvih godina svog progona. Crkva koja postoji na najnižem katu može potvrditi ovu teoriju.
Ipak, sve više dokaza govori u prilog tome da je grad isplaniran za dulji boravak i ne zbog neprijatelja. Na to upućuju upravo ventilacijski otvori koje je lako zatrpati i time bi grad vrlo brzo i bez borbe bio pokoren. Stoga se pretpostavlja da se stanovništvo preselilo pod zemlju kako bi se spasilo od dugotrajnih posljedica erupcije vulkana.
Druge teorije vezane uz stvaranje i svrhu ovih podzemnih gradova gledaju na vanzemaljsko podrijetlo. Jedna takva teorija je da su grad izgradila vanzemaljska bića koja su ga kasnije napustila. Druga teorija nagađa da su grad stvorili ljudi kako bi se zaštitili od zračnih invazija izvanzemaljskih bića.
Derinkuyu je vrlo dobro očuvan i posjetitelji mogu istražiti prvih osam razina kompleksa. To je impresivno mjesto za posjetiti i postavlja mnoga pitanja u vezi s ogromnim naporima potrebnim za izgradnju takvog podzemnog grada. Koja je njegova svrha? Na to pitanje tek treba odgovoriti.
Zona zanimljivosti