PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Zlatovrana Nela nosila je spravu pomoću koje su ornitolozi mogli da prate njeno kretanje i zabilježe nevjerovatnu životnu priču ove ptice…
Proljećna ruta seobe bila je dugačka oko 5700 kilometara a u Solani Ulcinj odgojila je pet mladunaca.
Ona je 22. augusta 2021. godine napustila okolinu svog gnijezdilišta u Ulcinju. Nakon što je preletjela Sredozemno more kod Sicilije i odmarala duže vremena iznad i kod Sahare, 15. novembra došla je na područje zimovanja. Ono leži na graničnom području između Konga i Angole, južno od kišnih tropskih šuma.
“Sa proljećnom seobom, zlatovrana je počela 14. aprila. Nakon preleta Sahare, duže vremena je odmarala u sjevernom Egiptu, te preletjela Sredozemno more kroz Grčku i vratila se na svoje gnijezdilište 24. aprila 2022. godine.
Ne samo što je njena proljećna ruta seobe bila dugačka oko 5.700 kilometara, zlatovrana je uspješno u Solani Ulcinj odgojila pet mladunaca.
Tu je, na kraju sezone gnijezđenja, Neli bio skinut loger koji je kao mini ruksak nosila jednu godinu.
Ptica je bila u izvrsnoj kondiciji, prstenovana prstenom Prirodnjačkog muzeja Crne Gore u Podgorici, sa kojim se nadamo da će se vratiti i ove godine u svoju domovinu”, navode u Nacionalnim prakovima Crne Gore.
Istraživanje zlatovrane u Solani Ulcinj je plod saradnje Nacionalnih parkova Crne Gore (Nela Vešović Dubak), Prirodnjačkog muzeja (Andrej Vizi), Švajcarskog ornitološkog instituta (dr. Steffen Hahn, Joanna Njong) i Ciconia Slovenia (Borut Štumberger).
Nacionalni parkovi Crne Gore već godinama sa međunarodnim stručnjacima i naučnicaima putem posebnog programa čuvaju populaciju zlatovrane u Crnoj Gori putem specijalnih boksova za gniježđenje. Ove aktivnosti u cilju njene zaštite su uspješne.
Kako napominju u NPCG, druga zlatovarana biće nazvana “Andrej″.
RTCG