PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Za one koji bi voleli saznati zašto je krivi toranj u Pizi kriv evo teksta o tome…
Poznato je da građevina u Pizi, zbog svog zanimljivog problema,(krivosti tornja9 godišnje privuče više od milion turista.
Započet 14. avgusta 1173. godine, ovaj toranj je pravljen gotovo 200 godina. .Radove je započeo Bonano Pisano. Još od samog početka, toranj je počeo da se krivi.
Već po završetku drugog sprata, 1178. godine, građevina je počela da tone., pošto su temelji bli u dubini od samo tri metra, bili postavljeni u slabo, razuđeno zemljište, koje nije moglo da izdrži težinu kule. Punih dvanaest godina, Bonano je radio na ovom tornju, uspevši da sagradi samo tri sprata.
Ubrzo posle toga, gradnja je stala, budući da je Piza bila u ratu sa okolnim gradovima-državama, pa je ponestalo novca za gradnju.
Devedeset godina toranj je stajao nedovršen, od 1250 godine nekoliko građevinara je pokušalo da ga ispravi ali neuspešno. 1360 godine napokon je završen, pod rukovotstvom arhitekte Guljeljmo de Instrika.
Od završetka radova 1372. godine, do rekonstrukcije 1990. godine, toranj se nakrivio čitavih 4 metra.
Da bi predupredili dalje krivljenje, stručnjaci su na suprotnoj strani od one na koju se toranj krivi, postavili tegove od olova.
Inače toranj u Pizi visok je 55,86 metar, “teži” oko 14 hiljada tona, dok nagib iznosi 5,5 %. Od kako je izgrađen toranj se, u proseku, jednom godišnje nagne za milimetar.
Akcija spašavanja tornja trajala je deset godina. Razmatrano je potpuno ispravljanje tornja, koje bi trajalo godinama,ali ukoliko dođe do ispravljanja tornja, on više neće predstavljati atrakciju, niti će privlačiti turiste. Toranj je za turiste ponovo otvoren 2001. godine.
Godine 2008. objavljeno je da toranj miruje i da će biti stabilan makar narednih 200 godina.
Zanimljivosti dana