Uspeli da pomaknu objekt pomoću svetlosti – ZABAVNI PORTAL

Uspeli da pomaknu objekt pomoću svetlosti

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Naučnici – istraživači, sa Kalifornijskog tehnološkog instituta Kalteh osmislili su novi način levitacije i pokretanja objekata pomoću svetlosti, tj. uspeli su da pomere objekt pomoću svetlosti kreirajući specifične nanocrvene uzorke na površinama objekata…

 

Tehnologija se u budućnosti može koristiti za “kontrolu putanje ultra-lakog svemirskog broda. na laserski pogon za istraživanje svemira.”

Svemirski brod (napajan i ubrzan samo svetlošću) mogao bi da stigne do susedne planete, van našeg solarnog sistema, za 20 godina.Ako bi tehnologija mogla da se razvije, to bi značilo da svemirskim letelicama ne bi trebalo gorivo.! Moćan laser koji bi bio usmeren na sondu bio bi dovoljan za celokupno letenje.

Naučni dokument koji opisuje istraživanje pojavljuje se u online izdanju časopisa Nature Photonics.

Istraživanje je urađeno u laboratoriji Harri Atvater-a, Hovard Hughes-ovog profesora primenjene fizike i nauke o materijalima u Caltech-ovom odeljenju inženjerstva i primenjene nauke.

Zakoni geometrijske optike - Magazin - Kontaktne leće

PREPORUČUJEMO

Decenijama ranije, razvoj takozvanih optičkih pinceta omogućio je naučnicima da pomeraju i manipulišu sitnim predmetima, kao što su nanočestice, koristeći radijacioni pritisak iz oštro fokusiranog snopa laserskog svetla.

Ognjen Ilić, prvi postdoktorski naučnik i prvi autor studije, daje analogiju: a ping pong lopticom je moguće levitirati koristeći stalni tok vazduha iz fena za kosu. Ali to ne bi funkcionisalo ako bi lopta za ping pong bila prevelika, ili ako je bila predaleko od sušila za kosu i tako dalje. “

Može se manipulisati ne samo svemirskim letelicama, već i mnogim drugim objektima sa svetlosnim snopom, jer kako istraživači pišu u svom radu:

“Svetlost je moćno sredstvo za manipulaciju materijom, ali ponekad pristupi često zahtevaju fokusirano, visoko – intenzivno svetlo granica oblika, meterijala i veličine manipulisanih objekata.”

Osnove optike

Ključ je da se na površini objekta stvore specifične nanoskale. Ovaj uzorak je u interakciji sa svetlom na takav način da se objekat može ispraviti kada se uznemiri, stvarajući obnavljajući obrtni momenat koji ga zadržava u svetlosnom snopu.

Prema tome, umesto da zahtevaju visoko fokusirane laserske zrake, šabloni objekata dizajnirani su da “kodiraju” svoju stabilnost. Izvor svetlosti takođe može biti milionima milja daleko.

“Pronašli smo metodu koja bi mogla da oživi makroskopske predmete”, kaže Hari Atvoter profesor primenjene fizike i nauke o materijalima na Kaltehovom Odseku za inženjerstvo i primenjene nauke.

“Postoji odvažno zanimljiva primena da se ova tehnika koristi kao sredstvo za pokretanje nove generacije svemirskih letelica. Mi smo daleko od toga da to zaista i učinimo ali u procesu smo testiranja principa.”

Teoretski, ovaj svemirski brod bi mogao da bude uzoran sa strukturama nanoselera i ubrzan laserom na Zemlji. Bez potrebe za nošenjem goriva, svemirska letjelica mogla je dostići vrlo velike, čak i relativističke brzine a moguće i putovati do drugih zvijezda.

Atvater takođe predviđa da se tehnologija ovde može upotrebiti na Zemlji kako bi se omogućila brza proizvodnja sve manjih objekata, kao što su pločice.

Zanimljivosti dana

IZUZETNA PRILIKA