Lokacije stvarnih naučno fantastičnih distopija – ZABAVNI PORTAL

Lokacije stvarnih naučno fantastičnih distopija

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

U nekim znanstveno-fantastičnim filmovima, budućnost izgleda prilično mračno s distopičnim vizijama svijeta koji se bori s prenaseljenošću, visokim kriminalom, kugom i posljedicama rata…

 

A može izgledati i neugodno poznato zahvaljujući tome što redatelj koristi zgrade iz stvarnog svijeta u svojim setovima – ponekad kako bi se priča usidrila u stvarnom životu a ponekad samo zato što već izgleda “futuristički”.

Sastavili smo popis lokacija u stvarnom svijetu na kojima su snimljeni ovih 10 znanstveno-fantastičnih filmova.

Blade Runner 1982.

Los Angeles, Kalifornija

Ovaj znanstveno-fantastični klasik iz 1982. smješten je u futuristički Los Angeles. Jedna od najznačajnijih je zgrada Bradbury, gdje se policajac Rick Deckard (Harrison Ford) bori s gomilom filmskih kiborga “replikanata”, te ima konačni sukob s Royem Battyjem (Rutger Hauer). Veliki dio radnje odvija se u dvorištu zgrade Bradbury, koje je i danas otvoreno za javnost.

Deckardov stan nalazi se u Ennis Houseu, kompleksu koji je dizajnirao Frank Lloyd Wright i koji je trebao oponašati hramove Maya.

Zgrada, koja se pojavljuje u filmovima od 1930-ih, nacionalna je znamenitost i dostupni su obilasci s vodičem.

PREPORUČUJEMO

Totalni opoziv (Total Recall) 1990.

Mexico City, Meksiko

Prvobitno je Paul Verhoeven htio snimiti Total Recall iz 1990-ih u Houstonu, ali su računovođe odbili.

 

Tako je preselio svoju produkciju na jug u Churubusco Studios u Mexico Cityju. Korišteno je i nekoliko drugih lokacija u gradu, poput penthousea hotela Nikko (sada Hyatt Regency).

Ekipa je čak boravila u hotelu tijekom snimanja, a producenti su bili su toliko impresionirani njegovim modernim dizajnom da su posudili elemente i za druge scene.

Posebno krvava scena Totalnog opoziva vidi građevinskog radnika/tajnog agenta Douglasa Quaida (Arnold Schwarzenegger) kako bježi od naoružanih ljudi preko pokretnih stepenica i koristi tijelo nesretnog nedužnog promatrača kao živi štit.

Te pokretne stepenice nalaze se na stanici podzemne željeznice “Metro Chabacano” u Mexico Cityju. Neki posjetitelji tvrde da još uvijek mogu vidjeti ostatke krvi sa snimanja.

Robocop 1987.

Dallas, Teksas

Film Robocop iz 1987., u kojem Peter Weller glumi Alexa Murphyja, nedavno preminulog policajca iz Detroita koji je postao kiborg-superpolicajac, zapravo je snimljen u Dallasu.

Monolitni “Omni Consumer Products” znanstveno-fantastični je tim odgovoran za Murphyjevu transformaciju, a tri odvojene lokacije u Dallasu zamjenjuju različita mjesta u velikom sjedištu OCP-a.

Gradska vijećnica Dallasa služi kao eksterijer zgrade – specijalni efekti proširili su dvoranu na visokih 95 katova.

Neke scene interijera snimljene su u atriju Plaza of the Americas – trgovačkog centra koji također uključuje Dallasov hotel Marriott. Drugi hotel, Rosewood Crescent, ponudio je svoju parkirnu garažu kao OCP-ovu garažu u filmu.

Loganov bijeg (Logan’s Run) 1976.

Fort Worth, Teksas

Dallas i Fort Worth bili su domaćini distopijskog filma “Loganov bijeg” iz 1976.

Nekoliko scena snimljeno je u Dallas Market Centeru, trgovačkom centru koji zamjenjuje “The City”, podzemni kompleks za koji stanovnici vjeruju da je jedino preostalo sigurno mjesto na Zemlji.

Drugi trgovački centar, Hulen Mall u Fort Worthu, upravo je dovršavao gradnju tijekom snimanja i također je korišten za neke scene.

Vodeni vrtovi Fort Worth zamjenjuju gradski hidroelektrični generator.

Vodeni vrtovi koje je dizajnirao Philip Johnson neobična su arhitektonska atrakcija, s tri različita betonska bazena s fontanama i vodenim elementima.

U “Aktivnom bazenu”, koji je najistaknutiji u filmu, posjetitelji se mogu spustiti nizom od 38 stepenica do malog reflektirajućeg bazena na dnu.

Igre gladi (The Hunger Games) 2012.

Henry River Mill Village, Sjeverna Karolina

Trilogija Igre gladi implicira da “District 12”, siromašna regija rudarenja ugljena koja je dom heroine Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence), odgovara Appalachia.

Veći dio prvog filma snimljen je u Sjevernoj Karolini a napušteno selo Henry River Mill nalazi se u središtu Distrikta 12.

Izgrađeno 1904. godine, cijelo je selo je izgrađeno kako bi se osigurao smještaj za zaposlenike velike tekstilne tvornice na rijeci Henry.

Mlin je zatvoren 1980-ih, a selo je napušteno.

U posljednjem filmskom serijalu, Katniss je jedna od počasnih uzvanika na zabavi koju je priredio spletkarski predsjednik Snow (Donald Sutherland). Imanje predsjednika Snowa zapravo je Swan House, vila izgrađena za pamučnog magnata iz 1920-ih u Buckheadu, sjeverno od Atlante.

O za osvetu (V for Vendetta) 2005.

Engleska i Berlin

Alan Moore postavio je svoju distopiju u London, tako da adaptacija “O za osvetu” iz 2005. sadrži neke očite znamenitosti poput suda u Old Baileyju i Big Bena.

Veći dio filma zapravo je snimljen na zvučnim pozornicama u Berlinu, iako je nekoliko scena snimljeno na manje poznatim engleskim stranicama.

Prolog filma, koji prikazuje priču o engleskom antijunaku Guyu Fawkesu, postavlja Fawkesovu pogubljenje u Hatfield House, seoskoj kući u Hertfordshireu.

Kuća Hatfield bila je dom iz djetinjstva kraljice Elizabete I. Njenom nasljedniku, kralju Jamesu I. nije se svidjela i dao ju je grofu od Salisburyja, koji ju je opsežno preuredio u kuću koja postoji i danas.

Ulica u kojoj maskirani heroj V (Hugo Weaving) spašava Evey (Natalie Portman) od grupe korumpiranih policajaca je Sajam tkanina, prometnica na kojoj bi srednjovjekovni trgovci tekstilom postavljali štandove tijekom ljetnih sajmova.

U katalitičkoj sceni, djevojka je upucana jer se usudila narušiti politički poster, a okolna gomila se pobuni.

Ta se scena odvija na pješačkom mostu Chalk Farm na ulici Regent’s Park, u blizini moderne četvrti Camden Town.

A u finalu filma, gomila pobunjenika, svi u maskama Guya Fawkesa poput V, okuplja se na londonskom Trafalgar Squareu prije nego što marširaju na Parlament.

Matrix trilogija (1999.-2003.)

Sydney, Australija

Grad virtualne stvarnosti unutar “Matrixa” trebao bi biti generičko bilo koje mjesto.

No, veći dio trilogije snimljeno je u Sydneyu i okolici u Australiji.

Zgrada Metacortexa, u kojoj Neo (Keanu Reeves) radi kao programer i prvi posumnja da nešto nije u redu sa svijetom, zapravo je Metcentre, trgovački centar u središnjoj poslovnoj četvrti Sydneya.

Most na kojem Neo čeka Trinity (Carrie Ann Moss) da ga pokupi u automobil i odvede da upozna Morpheusa (Laurence Fishburne) je most Adam Street u blizini kineske četvrti u Sydneyu.

Sydney se pojavljuje i u nekim od Morpheusovih programa obuke. Na primjer, mjesto gdje Nea ometa žena u crvenoj haljini kod fontane, a zatim je vidi transformiranu u jednog od filmskih “agenta”, nalazi se na trgu blizu uglova Martin Placea i Pitt Streeta.

U blizini je hotel Westin na mjestu nekadašnje Glavne pošte

Ovdje Neo ugleda crnu mačku i ima trenutak “déjà vua”, nagovještavajući svoje suputnike na predstojeći napad.

Centar Colonial State Bank također je u blizini. Ovo je zgrada u kojoj je Morpheus zarobljen i mučen od strane agenata.

Dvanaest majmuna (12 Monkeys) 1995.

Philadelphia, Pennsylvania, Baltimore, Maryland

Film 12 majmuna Terryja Gilliama iz 1995. prikazuje Johna Colea (Bruce Willis) u paradoksu putovanja kroz vrijeme, s nekoliko lokacija snimanja u Philadelphiji i Baltimoreu.

Smješten u budućnost nakon globalne kuge, prve scene prikazuju Colea kako skuplja uzorke zraka ispred gradske vijećnice u Philadelphiji.

Cole je kasnije poslan u prošlost da otkrije podrijetlo kuge, gdje ga njegovo ponašanje dovodi u ludnicu, uz slavno ludog Jeffreyja Goinesa (Brad Pitt).

Za azil Gilliam je odabrao zatvor Eastern State Penitentiary u Philadelphiji.

Kaznionica je sama po sebi vrijedna posjeta. Izgrađen 1820-ih, ovaj zatvor predstavlja veliku reformu u ranom američkom kaznenom sustavu.

Zatvoren 1969., zatvor je sada otvoren za povijesne obilaske, gdje gosti mogu vidjeti bivše ćelije zatvorenika iz stvarnog života (kao što je Al Capone), kao i filmske lokacije 12 majmuna.

Specijalni izvještaj (Minority Report) 2002.

Los Angeles, Kalifornija

Poput Blade Runnera, ovo se temelji na priči Philipa K. Dicka i snimano je uglavnom u Los Angelesu, unatoč okruženju priče u Washingtonu, DC. Ipak, pojavljuje se nekoliko znamenitosti DC-a – vanjski dio Trgovačkog centra Ronalda Reagana koristi se za zgradu “Odjel prije zločina” u kojoj je John Anderton (Tom Cruise) glavni detektiv.

Hotel Willard Washington DC mjesto je zanosne zabave koju su priredili Andertonovi nadređeni neposredno prije nego što filmski sustav “PreCrime” postane nacionalni.

U Los Angelesu, botanički vrtovi Descanso zamjenjuju dom dr. Iris Hineman (Lois Smith), koju Anderton posjećuje kada posumnja da sustav PreCrime ima neke nedostatke.

Descanso je dom široke kolekcije ruža, kamelija, jorgovana i autohtone kalifornijske flore na svojih 160 hektara (ali nijedna od razumnih otrovnih biljaka koje napadaju Anderton).

Sustav filma PreCrime vođen je vizijama tri vidovita muškarca i žene, poznatih kao “Precogs”. Anderton otima jednu, Agathu (Samantha Morton), i dovodi je u napušteni trgovački centar. Trgovački centar je u stvarnom životu tek napola napušten.

To je zapravo trgovački centar Hawthorne Plaza, južno od Los Angelesa. Cijeli trgovački kompleks nekada se sastojao od zatvorenog trgovačkog centra s tri velike trgovine u blizini, ali dio trgovačkog centra zatvoren je 1999. nakon niza financijskih problema.

Tri velike trgovine i dalje su otvorene, dok se trgovački centar sada koristi kao centar za obuku policije.

Posjetitelji čak mogu vidjeti i jedan od filmskih setova na studijskoj pozadini.

Warner Brothers VIP Studio Tour uključuje ulični set u kojem Anderton koristi jetpack kako bi izbjegao uhićenje nakon što je lažno optužen za buduće ubojstvo.

Zeleni Soylent (Soylent Green) 1973.

Los Angeles, Kalifornija

Većina Soylent Greena iz 1973. snimljena je na hollywoodskim zvučnim pozornicama, ali dvije scene koriste lokacije drugdje u Los Angelesu. Eksterijer “trgovine za eutanaziju”, u koju Sol Roth (Edward G. Robinson) odlazi kako bi se izložio potpomognutom samoubojstvu, zapravo je Los Angeles Memorial Sports Arena.

U međuvremenu, postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda Hyperion u Los Angelesu korišteno je za tvornicu u kojoj Robert Thorn (Charlton Heston) otkriva od čega su zapravo napravljene prehrambene napolitanke iz filma “Soylent Green”.

Zona zanimljivosti

IZUZETNA PRILIKA