Čovjek koji je zaustavio pustinju – ZABAVNI PORTAL

Čovjek koji je zaustavio pustinju

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Yacouba Sawadogo…

 

Dezertifikacija je ozbiljan problem s kojim se danas suočavaju brojne zemlje u svijetu. Poduzete su razne mjere za suzbijanje negativnih učinaka, pri čemu su neke dale bolje rezultate od drugih. Farmer u Burkini Faso osvrnuo se na svoje pretke i došao do inovativnog rješenja.

Dezertifikacija je definirana kao “proces degradacija tla u sušnim, polusušnim i umjereno vlažnim dijelovima svijeta zbog različitih čimbenika uključujući klimatske promjene i ljudske aktivnosti.” “Moderne” inovacije kao i tradicionalne prakse poduzete su kako bi se zaustavio negativan utjecaj dezertifikacije. Uspješna primjena spomenutog očita je u slučaju Yacoube Sawadogoa, farmera koji je preuzeo inicijativu za borbu protiv dezertifikacije u svojoj zemlji koristeći jednostavne, tradicionalne metode.

Uzeo stvar u svoje ruke

Yacouba Sawadogo je farmer iz Burkine Faso. Sjeverno područje ove afričke zemlje nalazi se unutar Sahela, polusušne regije sa pustinjom Saharom na sjeveru i sudanskom savanom na jugu. Dezertifikacija je ozbiljan problem u sjevernom dijelu Burkine Faso od 1970-ih.

Kao rezultat prekomjernog uzgoja, prekomjerne ispaše i prenaseljenosti, tlo u ovoj regiji je tijekom desetljeća pretrpjelo jaku eroziju i isušivanje.

PREPORUČUJEMO

Uloženi su napori kako na nacionalnoj tako i na međunarodnoj razini da se popravi situacija, ali bezuspješno.

Tijekom 1980-ih Sawadogo je, vidjevši da mjere poduzete od strane vlasti ne daju rezultate, odlučio uzeti stvari u svoje ruke. Koristio je dvije tradicionalne metode – Zaï i cordons pierreux, u svojoj borbi protiv dezertifikacije svoje zemlje. Budući da je te tradicionalne načine njegova zajednica smatrala čudnima, u početku se mislilo da je izgubio razum i bio je ismijavan.

Dvije tehnike uzgoja

Zaï je poljoprivredna tehnika koja se tradicionalno koristila u zapadnom dijelu Sahela, koji uključuje Burkinu Faso. U biti, ova tehnika uključuje kopanja jama u tlu tijekom predsezonskog razdoblja za prikupljanje vode i koncentriranja komposta. Ove rupe imaju dubinu od 5 do 15 cm i promjer između 15 i 50 cm. U rupe se mogu staviti gnojiva ili kompost kako bi se povećala količina hranjivih tvari u tlu. U te se rupe tada mogu saditi usjevi.

Prednosti ove tehnike su brojne. Na primjer, ovo je jednostavna i jeftina tehnika koju može koristiti svaki poljoprivrednik. To je, međutim, radno intenzivna tehnika, pa je stoga i trošak veći u smislu radne snage. Osim toga, farmeri moraju nadzirati i održavati svoje Zaï rupe. Ipak, učinkovitost Zaïa je očita, jer je njegova uporaba rezultirala povećanim prinosom usjeva.

Još jedna tradicionalna tehnika koju koristi Sawadogo poznata je kao cordons pierreux. Kao i Zaï, ova tehnika je usmjerena na korištenje otjecanja vode u borbi protiv dezertifikacije. Dok rupe Zaï skupljaju vodu, kordoni pierreux sprječava otjecanje tako što usporava njegov tok. Ova tehnika koristi male blokove ruševina ili kamenja koji su raspoređeni u tankoj liniji preko polja, što usporava protok otjecanja, čime se omogućuje više vremena da voda prodre u zemlju.

Uspjeh!

Uspjeh koji je Sawadogo postigao u svojoj borbi protiv dezertifikacije učinio ga je cijenjenom osobom u zajednici koja ga je u početku ismijavala. Godine 2010., film pod nazivom “The Man Who Stopped the Desert”, koji govori o njegovom životu, premijerno je prikazan u Velikoj Britaniji. Ovaj film učinio je njegov rad poznatim na međunarodnoj sceni i istaknuo probleme s kojima se suočavaju, kao i potencijalne korake koje bi zemlje poput Burkine Faso mogle poduzeti kako bi ih ublažile.

Slava koju je postigao kroz film omogućila mu je da dopre do mnogo veće publike i omogućila mu da podijeli svoje poljoprivredne tehnike s kolegama poljoprivrednicima, čineći ih bolje opremljenim učinkovitijim alatima u njihovoj borbi protiv dezertifikacije.

Zona zanimljivosti

IZUZETNA PRILIKA