PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Felis nigripes, odnosno afrička crnonoga mačka, je jedna od najsmrtonosnijih mačaka na svetu odnosno u životinjskom carstvu…
Visoka između 20 – 25 cm i teži otprilike 200 puta manje od prosečnog lava, ali je zapravo najefikasniji mačji predator na planeti.
Crnonoga mačka je zapravo najmanja afrička mačka, manja čak i od prosečne obićne, ali ne treba da vas zavara njen skromni rast, jer je zapravo najsmrtonosnija od svih mačaka na svetu
Prva crnonoga mačka poznata nauci otkrivena je u severnom Karou u Južnoj Africi i opisana je kao životinja 1824. godine. Endemična je za sušne stepe i savane travnjaka Južne Afrike.
Naučno ime Felis nigripes koristio je britanski istraživač Villiam John Burchell 1824. godine kada je opisao vrstu zasnovanu na koži malih, pegavih mačaka koje je sreo u blizini Litakuna (sada poznat kao Dithakong), u Južnoj Africi
Ova ljupka krzna ima ubrzani metabolizam koji zahteva da lovi gotovo neprestano, što znači da svake noći ubije u prosjeku 10 do 14 glodara ili malih ptica, više žrtava nego što leopard lovi u mjesec dana.
Povrh svega, uspjeh njegovih predacija je oko 60 posto, dok lavovi uspevaju uhvatiti svoje žrtve samo 20 do 25 posto vremena.
Nama ljudima, pa čak i velikim životinjama poput gnua, afrička crnonoga mačka nije briga, ali manjim stanovnicima savana prava je noćna mora. Njegov odličan noćni vid i sluh pretvaraju “skoro sve što se pretvori u potencijalni obrok, a šanse da mu pobegnete su male.
Crnonoge mačke nalaze se samo u tri zemlje južne Afrike: Bocvani, Namibiji i Južnoj Africi, a vrsta se smatra retkom u poređenju sa drugim mačkama na afričkom kontinentu. Preferiraju travnate ravnice, grmlje pustinje i peščare, područja sa velikom gustinom glodara i ptica.
Prema Međunarodnom društvu za ugrožene mačke, jedna afrička crnonoga mačka može loviti i pojesti do 3.000 glodara godišnje. Dok noću može da pojede i do 14 manjih životinja
Postoji čak i izvorna afrička legenda koja tvrdi da crnonoge mačke mogu srušiti žirafe. Očigledno je to samo mit, ali odaje počast upornosti ovog varljivo slatkog prirodno rođenog ubice.
Nažalost, afrička crnonoga tat suočava se sa nekoliko prijetnji koje je izazvao čovek, od uništavanja staništa, do smanjene baze plena, obe uzrokovane posebno prekomernom ispašom stoke.
Zanimljivosti dana