PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Ovih dana pokazuje se posebno perfidna varijanta modernog kolonijalizma…
Ono što se događa u Tanzaniji, istočnoj Africi, ostavlja vas zapanjenima – i baca blještavo svjetlo na mračnu stranu navodno plemenitog programa zaštite klime. S CO2 certifikatima možete dobro zaraditi.
Tanzanijska vlada počela je protjerivati više od 110.000 Maasai naroda iz zaštićenog područja Ngorongoro. Službeni izgovor: očuvanje prirode. Gorka stvarnost: Radi se o isplativim CO2 certifikatima i unosnom safari turizmu.
“Vlada čini sve što može kako bi ugušila lokalne zajednice i zaradila više novca od turizma i lova na trofeje”, objašnjava Maasai stočar Moloimet Olemoko za britanski Telegraph. Njegove riječi zvuče kao očajnički krik protiv cinične kombinacije zaštite klime i pohlepe za profitom.
Južno od Ngorongoroa, tvrtka pod nazivom “Carbon Tanzania” već sretno prodaje CO2 certifikate za oko 110.000 hektara zemlje – točno na mjestu gdje su Maasai generacijama napasali svoja stada. U veljači je još jedan ugovor vrijedan 120.000 dolara sklopljen s Kilombero North Safarisom, uskraćujući Maasaiju pristup trima šumskim područjima njihovih predaka.
Povijest se ponavlja: Maasai su protjerani iz Serengetija 1950-ih – u to vrijeme još uvijek pod zastavom klasičnog očuvanja prirode. Danas su “moderni” projekti zaštite klime izlika za njihovo protjerivanje.
Uzorak je odavno globalan: od Kenije do Tajlanda, od Konga do Kambodže – domorodački narodi posvuda bivaju protjerani sa svoje zemlje u ime zaštite klime. Rob Williams sa Sveučilišta u Arizoni to je jezgrovito rekao: “Ovi navodni planovi očuvanja vođeni su prvenstveno stranim interesima, s malo obzira prema pravima ljudi.”
Ono što ovdje doživljavamo nije ništa drugo nego klimatski kolonijalizam u svom najčišćem obliku. Dok Zapad kupuje zelenu savjest kupnjom CO2 certifikata, lokalnom stanovništvu se otimaju sredstva za život. Maasai plaćaju cijenu naše trgovine klimatskim popustljivostima.
Ironija povijesti: upravo oni ljudi koji su stoljećima živjeli u skladu s prirodom sada bivaju otjerani u ime zaštite okoliša. Njihov tradicionalni način života, koji je nadilazio generacije, prikazuje se kao prijetnja – dok se profitabilni safari domovi i projekti ugljičnog kredita hvale kao “održivi”.
Maasai uzvraćaju udarac: deseci tisuća već su blokirali pristupne ceste području Ngorongoro. No, teško im je protiv nečastivog saveza vlade, međunarodnih korporacija i navodnih zaštitnika klime. Njihova sudbina je upozoravajući primjer kako se klimatsko ludilo izopačuje u instrument ugnjetavanja.
Epoha