PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Aralsko jezero (ili more) je jedan od “najljepših” primjera ekološke katastrofe na svijetu…
Nekada četvrta najveća vodena površina unutar kopna na svijetu i mjesto sa kog je moćni Sovjetski Savez lovio preko 3% svoje ribe nekoliko decenija kasnije na pragu je isušivanja.
Kolateralna šteta povlačenja jezera je nekada velika i bogata luka grad Munjok smješten u delti Amu-Darje.
Nekadašnja luka danas se nalazi čak 60 km daleko od obala jezera i stanovništvo je ugroženo zbog nedostatka pijaće vode.
Privreda regije, koja je nekada zavisila od ribarstva, sada se temelji na uzgoju pamuka, riže i lubenica.
Hidroelektrična energija koju daju velike elektrane na Amu Darji sagrađene u sovjetsko doba takođe su važan izvor prihoda.
Delta Amu Darje je nekada bila gusto naseljena, i u njoj je zahvaljujući široko rasprosrtanjenom navodnjavanju hiljadama godina postojala razvijena poljoprivreda.
Pod Horezmom je to područje steklo značajan uticaj i prosperitet.
Međutim, postupne klimatske promjene kroz vjekove, koje je ubrzala ekološka katastrofa Aralskog mora krajem 20. vijeka je stvorila teške probleme za Karakalpakiju.
Drevna oaza reka, jezera, močvara, šuma i farmi se isušuje, te je otrovana solju i hemikalijama koje vjetar donosi sa isušenog dna Aralskog mora.
Prema nekim podacima, ljetnje temperature su porasle 10, a zimske temperature pale za 10 stepeni Celzijusa, što je stvorilo porast zdravstvenih i respiratornih problema za stanovništvo.
Cdm