PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Na udaljenoj ivici našeg Sunčevog sistema nalazi se (svemirska) barijera, vruće plazme, odnosno džinovski vatreni zid sunčevih talasa koji definiše ivicu međuzvezdanog prostora…
Kada je svemirska letelica Voyager 2 krajem 2018. godine započela svoje putovanje u međuzvezdani prostor, zabeležila je na tom području temperature od neverovatnih 49.427 Celzijevih stepeni
“Lokalna međuzvezdana barijera vruće plazme, promjenjiva je u blizini heliopauze i topliji nego što se očekivalo“, piše u sažetku studije ” Voyager 2 plasma observations of the heliopause and interstellar medium” koja je objavljena u naučnom časopisu “Nature Astronomy”.
U rezimeu takođe piše kako su posmatranja “Voyagera 2″ pokazala da je temperatura u toj regiji 29,726 do 49,726 stepeni Celzijusa Kelvina, dok modeli i opažanja predviđaju temperature od 14,726 do 29,726 stepeni Clezijusa”.
Naučnicima za sada nije jasno kako će ovaj zid vruće plazme uticati na međuzvezdana putovanja u budućnosti.
Iako je plazma izuzetno vruća, nije gusta (mali broj čestica) tako da je letelica “Voyager 2” (po nekim proračunima) je prošla kroz nju bez ikakvih problema.
vatrena plazma sunčev sistem Ipak svemirske stručnjake i naučnike brine kako bi ta vruća barijera mogla uticati na ljude tokom nekih budućih međuzvezdanih putovanja
Naučnici se trenutno bave analiziranjem sloja plazme koji stvaraju i održavaju solarni vetrovi koji duvaju sa Sunca i formiraju džinovski mehur (vruće) plazme koji okružuje naš Sunčev sistem pokazalo je istraživanje objavljeno ovog meseca u “Nature Astronomy”.
Prema NASA institutu Jet Propulsion Laboratory, novo istraživanje naučnika, sugeriše da letelica Voyager 2 možda ipak nije prešla u međuzvezdani prostor, već se zaglavila u širokom prelaznom području koje se sastoji od neverovatno vruće i kompaktne plazme.
Zanimljivosti dana