Drevni analogni računar` vredniji od Mona Lize – ZABAVNI PORTAL

Drevni analogni računar` vredniji od Mona Lize

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Mehanizam iz Antikitere…

 

Godine 1900. brod koji je prevozio ronioce naišao je na oluju i sklonio se na otok Antikitera u Egejskom moru. Dok su ronili uz obalu otoka, otkrili su 2000 godina staru olupinu broda, za koju se vjeruje da je grčki brod koji je potonuo oko 60. ili 70. godine prije Krista.

Ronioci su pronalazili nakit, keramiku, novčiće i kipove izrađene od bronce i mramora. Drugi otkriveni artefakt bio je komad od osamdeset i dva komada korodirane brončane naprave.

Mehanizam iz Antikitere, drevno analogno “računalo” vrjednije od Mona Lize

Artefakti su odneseni u Nacionalni arheološki muzej u Ateni na čišćenje i analizu, ali brončani artefakt bio je previše delikatan da bi se mogao ručno proučavati. Tek 1951. godine Derek J. de Solla Price, fizičar i profesor na Sveučilištu Yale, primijetio je artefakt i počeo ga proučavati. Koristio je najnapredniju tehnologiju tog vremena, rendgenski aparat, kako bi otkrio njegovo porijeklo i svrhu, ali još uvijek nije imao odgovore.

Price i grčki nuklearni fizičar, Charalampos Karakalos, izvršili su testove rendgenskim i gama-zrakama te su 1974. objavili rad u kojem su navedene postavke zupčanika i natpisi na prednjoj strani mehanizma. Vjerovali su da je proizveden oko 87. godine prije Krista, što je u korelaciji s datumima pronađenih kovanica i da je možda potjecao iz starogrčkog grada Pergamona. Istraživači su u početku mislili da je to astronomski sat, ali drugi su mislili da bi to bilo previše sofisticirano za to vrijeme.

PREPORUČUJEMO

Dijelovi su izrađeni od legure bronce s malo kositra, a budući da je natpis na artefaktu na grčkom jeziku koine, može se sa sigurnošću pretpostaviti da je uređaj napravljen u Grčkoj. Zašto je bio na teretnom brodu nije poznato, ali budući da istraživači vjeruju da je teret bio na putu za Rim, možda je bio dio plijena s grčkih otoka.

Mehanizam iz Antikitere

Istraživački projekt mehanizma iz Antikitere započela je 2005. međunarodna udruga istraživača, koju podupiru Nacionalni arheološki muzej i Ministarstvo kulture Grčke u Ateni, gdje se uređaj sada nalazi. Tehnološke tvrtke kao što su Hewlett-Packard iz Sjedinjenih Država i X-Tek Systems iz Velike Britanije, pomogle su projektu koristeći naprednu digitalnu sliku, 3D tehnologiju i moćni mikroskopski rendgenski uređaj. Izvorno dizajniran za traženje sitnih pukotina na lopaticama turbine, ovaj je stroj omogućio istraživačima da dešifriraju sitne detalje natpisa i zupčanika.

Mehanizam iz Antikitere dobio je nadimak “prvo računalo” jer su istraživači otkrili da je dizajniran za proučavanje astronomskih fenomena, koristeći mehanički, računalni sustav koji prikazuje cikluse Sunčevog sustava. Konstrukcija je pokazala ugradnju standardnih teorija astronomije i matematike u to vrijeme.

Profesor Michael Edmunds sa Sveučilišta Cardiff vodio je studiju mehanizma 2006. godine. Izjavio je da je uređaj “jednostavno izvanredan, jedina stvar te vrste”. Rekao je da je njegova astronomija “u potpunosti točna” i da je “vrijednija od same Mona Lise”. Christian Carman i James Evans proveli su nekoliko godina uspoređujući mehanizam s babilonskim zapisima o pomrčinama. Koristeći proces eliminacije, utvrdili su da je datum na koji je stroj trebao početi 205.

Shema poznatog mehanizma artefakta

Brojčanik ima fiksni prsten na prednjoj strani koji predstavlja ekliptiku, s dvanaest znakova zodijaka označenih u jednakim sektorima od trideset stupnjeva. To je slijedilo babilonski običaj da se svakom horoskopskom znaku dodijeli jedna dvanaestina ekliptike, umjesto da se uzimaju u obzir varijable granica sazviježđa. Na vanjskoj strani prvog brojčanika nalazi se pomični prsten koji označava mjesece i dane sotičkog egipatskog kalendara – 12 mjeseci od 30 dana, plus pet dodatnih dana raspoređenih tijekom cijele godine.

Za rad mehanizma, osoba je morala pretvoriti malu ručnu polugu u najveći zupčanik, koji je bio povezan s krunskim zupčanikom koji je pomicao pokazivač datuma na prednjem kotačiću kako bi se postavio točan egipatski dan. Godina se ne može postaviti, pa se tekuća godina mora znati traženjem ciklusa prikazanih raznim pokazateljima iz tablica babilonskog almanaha za taj dan.

U punoj rotaciji, poluga pomiče pokazivač datuma za oko 78 dana; dodatni pokazivač prati spiralne rezove u metalu. Brojčanici su imali četiri i pet punih rotacija pokazivača; kada je pokazivač došao do posljednjeg mjeseca na oba kraja spirale, drugi je pokazivač morao biti pomaknut rukom na drugi kraj. Okretanje ručice također bi uzrokovalo rotaciju blokiranih zupčanika unutar mehanizma, uzrokujući istovremene izračune položaja sunca i mjeseca, mjesečeve faze, pomrčine i kalendarskih ciklusa.

Zona zanimljivosti

IZUZETNA PRILIKA