Stvarne morske životinje koje izgledaju nestvarno – ZABAVNI PORTAL

Stvarne morske životinje koje izgledaju nestvarno

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Oceani su skup golemih i raznolikih ekosustava koji su do danas uglavnom ostali misterij…

 

Prema Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu, istraženo je samo oko pet posto svjetskih mora.

Pa ipak, čovječanstvo je otkrilo zapanjujući niz morskih životinja koje su podjednako bizarne koliko i fascinantne.

Zastrašujuće oceanske životinje poput ove grdobine divljeg izgleda izazivaju strahopoštovanje i užasavanje dubokomorskih ribolovaca

Uzmimo, na primjer, zastrašujuću oceansku životinju poznatu kao Udičarka. Ovo dubokomorsko stvorenje poznato je po neobičnom luminiscentnom “mamcu” koji mu pomaže da uhvati plijen u najizoliranijim dubinama mora. Zatim, tu je manje prijeteći iako jednako neobičan morski krastavac, vegetativno i ranjivo stvorenje koje se ipak smatra jednim od najsloženijih organizama u moru.

Od zastrašujućih do nadrealnih, ovo su neke od najbizarnijih morskih životinja na svijetu.

Bezoblična morska životinja poznata kao riba ‘Blobfish’

Riba ‘Blobfish’ je zbog svog tmurnog izgleda prozvana “najružnijom životinjom na svijetu”

Riba ‘Blobfish’ je obično okrunjena kao “najružnija riba na svijetu”, što je zapravo impresivan podvig s obzirom na to koliko čudnih i strašnih oceanskih životinja postoji u moru.

PREPORUČUJEMO

Želatinastiji od bakinog pudinga, Psychrolutes microporos, uspješno je osvojio internet svojim bezobličnim oblikom. Ali pod vodom, ova riba zapravo ne izgleda kao amorfna ružičasta lokva.

U svom prirodnom staništu na morskom dnu, riba Blobfish izgleda kao svaka druga riba tamno sivkaste boje i teksturirane kože. Pa kako ova čudna oceanska životinja prelazi iz normalnog izgleda pod vodom u ružičasti žele na kopnu?

Pa, to ima veze s biološkim sastavom ribice. Obično se nalaze uz obalu Australije, ove ribe žive na ekstremnim dubinama koje se kreću od 600 do 1200 metara, gdje je tlak 120 puta veći nego na površini. Kopneni sisavci, poput ljudi, nisu u stanju preživjeti u takvom okruženju, zbog čega istraživači moraju istraživati ​​duboko more u sigurnosti podmorskih plovila.

Slično tome, kao morska životinja koja je navikla na stanište pod visokim tlakom, riba ne može fizički izdržati naše okruženje niskog tlaka izvan vode.

Kada se izvadi iz staništa pod visokim tlakom koje u biti drži oblik njezina tijela, nedostatak kostura i mišića u kombinaciji s kožom nalik želeu se urušava, pretvarajući je u gnjecavo stvorenje internetske slave.

Dok nedostatak fizičkog integriteta ove ribe znači potpunu katastrofu iznad vode, to je savršeno biološko svojstvo da preživi svoju okolinu. Na primjer, kada je u pitanju jelo, riba blobfish jednostavno otvara usta i pluta uokolo, hvatajući morska stvorenja koja joj se nađu na put. To omogućuje ribi blobfish da sačuva energiju, važnu sposobnost u tako ekstremnom okruženju.

Nažalost, uobičajena je žrtva usputnog ulova ribara. Srećom, ova čudna životinja iz oceana nije ugrožena.

Dubokomorska riba Sjekirica (Hatchetfish), čudna oceanska životinja koja svijetli u mraku

Ove ribe se obično nalaze na gotovo 60 metara ispod površine Tihog oceana, Indijskog oceana i Atlantskog oceana

S obzirom na ekstremne dubine do kojih znanstvenici moraju ići kako bi pronašli sićušnu, ali zastrašujuću ribicu, malo se zna o njima. Bizarna morska stvorenja dobila su ime po svom tankom tijelu kao žilet, koje podsjeća na oštricu sjekire.

Ove se ribe obično mogu naći na skoro 60 metara ispod površine Tihog oceana, Indijskog oceana i Atlantskog oceana. U oceanu postoji otprilike 40 poznatih vrsta, čija se veličina kreće između manje od 5 do 12 centimetara.

Kao sićušni stanovnici dubokog mora, uglavnom plijene jednako male rakove i planktone.

Osim svog super tankog tijela, dubokomorske sjekire lako se razlikuju po svojim perlastim očima i luminiscentnoj vanjštini. Sjekirice posjeduju bioluminiscentna svojstva koja mogu regulirati ovisno o uvjetima svog okoliša.

Ova sposobnost je poznata kao “kontra-osvjetljenje”. Svjetlost se emitira kroz niz luminiscentnih organa na ribi koji se nazivaju fotofori. Ovi posebni organi dopuštaju ovoj strašnoj morskoj životinji da emitira sjaj iz svojih trbuha koji odgovara boji svjetla oko sebe, što je u biti čini nevidljivom.

Prema istraživačima, ovaj oblik kamuflaže djeluje i u dubokom moru i u svjetlijim vodama blizu površine. To je vještina koja je zgodna kada izbjegavate grabežljivce koji vrebaju u dubinama oceana ili kada plivate blizu površine u potrazi za hranom.

Međutim, još je izvanrednija činjenica da svaka vrsta ima svoj poseban uzorak bioluminiscentnog osvjetljenja.

Riba “Fangtooth” je kao nešto iz vaših noćnih mora

Poznato je da je riba “Fangtooth” aktivnija od mnogih drugih dubokomorskih riba

Na prvi pogled Anoplogaster cornuta svojim licem izgleda kao prijeteći podvodni grabežljivac. No, unatoč svom prijetećem izgledu, zapravo je prilično pasivna morska životinja. Njegov loš vid čini ga blagim grabežljivcem.

Ove zastrašujuće oceanske životinje, također poznate kao ogrefish, žive čak na dubinama od 2 do 5.000 metara ispod mora, što je otprilike duljina od 55 igrališta američkog nogometa. Život u ovom izoliranom okruženju je težak, pa su mnoge dubokomorske ribe razvile prilagodbe koje im pomažu u očuvanju dragocjene energije.

Međutim, poznato je da je Fangtooth aktivniji od mnogih drugih dubokomorskih riba. Kada dođe vrijeme za hranjenje, mala oceanska životinja će se prišuljati svom plijenu, obično malim ribama ili rakovima, i jednostavno ga usisati u usta.

Također će migrirati prema površini oceana u potrazi za plijenom. Kad se ipak odluče na “lov”, obično to čine noću. Ipak, ne smatraju se agresivnom vrstom i relativno su bezopasne za ljude.

Posjeduje najveće zube od svih riba u oceanu u odnosu na svoju veličinu. Njihovi su “očnjaci” toliko dugi da su ove ribe razvile posebnu prilagodbu za smještaj takvih zuba.

Ima posebne vrećice smještene na gornjoj strani usta koje sprječavaju da njegovi oštri zubi probiju mozak kada su mu zatvorena usta. Zanimljivo je da mladi posjeduju samo jedan red zuba prije nego što više razviju u odrasloj dobi.

Nažalost, malo se više zna o ovim bizarnim morskim životinjama.

Iznenađujuće zastrašujući morski krastavac

U svijetu je identificirano oko 1250 vrsta morskih krastavaca

Unatoč svom imenu, morski krastavci su doista životinje. U oceanu postoji otprilike 1250 vrsta morskih krastavaca.

Poput glista, krastavci doprinose razgradnji organske tvari u svom okolišu. Hrane se prvenstveno sitnim komadićima algi i drugim malim morskim bićima, koji, kad ih prođu, djeluju kao gnojivo koje potiče rast koralja. Drugim riječima, morski krastavci su važan alat u održavanju oceana čistim i zdravim.

Ova morska stvorenja po obliku vrlo podsjećaju na kopnene krastavce i također se smatraju delikatesom kada se kuhaju. Oni su mekana stvorenja jer sadrže visoku razinu kolagena, što im daje izuzetnu fiziološku fleksibilnost.

Razmnožavaju se vanjskom oplodnjom, ali postoji i nekoliko vrsta za koje je poznato da se razmnožavaju aseksualno dijeleći se na dva dijela. Morski krastavci, kada su u fazi ličinke, plutat će s oceanskim strujama dok ne budu zreli i dovoljno veliki da se zakače na dno oceana.

Ove morske životinje također imaju osebujne, ali učinkovite obrambene mehanizme. Neke vrste ispaljuju ljepljive niti na potencijalne neprijatelje.

Nažalost, ova zanimljiva morska stvorenja su u nekim dijelovima svijeta postala ranjiva zbog prekomjernog ulova.

“Živi fosil” -Morski pas goblin

Oni su jedini preživjeli preživjeli od 125 milijuna godina stare obitelji morskih pasa što ih čini u biti “živim fosilima”

Morski pas goblin, ili Mitsukurina owstoni, jedna je od najneobičnijih morskih životinja.

Tragično zasjenjen u pop kulturi svojim strašnijim rođacima, morski pas goblin vodi relativno misteriozno postojanje na više od 1,300 m ispod površine oceana. Istraživači ih smatraju živim fosilima i smatraju se jedinim preživjelim od 125 milijuna godina stare obitelji morskih pasa.

Morski psi goblini prvi su put identificirani u 19. stoljeću i, kao što im ime govori, više liče na čudovište iz bajke nego na veliku bijelu psinu. Njegov izgled na goblina najočitiji je kada se hrani, a tijekom tog vremena jedinstveno ravna njuška morskog psa goblina značajno se širi kako bi progutala svoj plijen.

Ova vrsta je pronađena uz razne obale Atlantskog oceana, uključujući Gvajanu, Francusku, Portugal, Senegal i druga mjesta. No, većina viđenja došla je s obale Japana.

Poput većine morskih pasa, ove zastrašujuće morske životinje aktivni su grabežljivci koji obično hvataju ribu, lignje i rakove. Kada lovi, morski pas goblin osjeti svoj plijen koristeći svoju hiperosjetljivu njušku. Tada će odmah ispružiti svoje čeljusti kako bi uhvatio svoju metu svojim oštrim zubima.

Osim svoje jedinstvene anatomije, morski pas goblin također ima fascinantan način razmnožavanja. Pare se unutarnjom oplodnjom i istovremeno rađaju malu skupinu mladunaca. Tijekom razdoblja gestacije, mladunci se hrane ne preko posteljice, već jedući ostala majčina neoplođena jajašca.

Međutim, mnogo toga što se zna o morskom psu goblinu potječe iz proučavanja mrtvih primjeraka koji su slučajno uhvaćeni u ribarske mreže. Ipak, njihova se rijetkost smatra dobrom. Izolirano stanište morskog psa goblina duboko ispod površine oceana i njihov zastrašujući izgled održali su ovu vrstu prilično zaštićenom od ljudi u vrijeme kada mnoge vrste morskih pasa postaju ugrožene zbog prekomjernog izlova.

Flamingo puž, čudno stvorenje iz oceana s toksičnom kožom

Ova čudna oceanska stvorenja su dugačka oko 2 centimetra i nalaze se u suptropskim i tropskim vodama Atlantika i Kariba, protežući se od obale Sjeverne Karoline u SAD-u sve do voda Brazila. Imaju vizualno upečatljivu “školjku”, koja je zapravo živo tkivo mekušaca.

Poput kopnenih puževa, ova morska stvorenja posjeduju valovito “stopalo” poznato kao radula koje se nalazi ispod njihova tijela. Puž ga koristi za kretanje preko morskih lepeza i koralja te za jelo.

Flamingo puž razgrađuje koralje lučenjem enzima koji oslabljuju koralje, što onda omogućuje pužu da ostruže vrlo otrovnu kožu koralja i probavi je.

Može se hraniti otrovnim koraljnim tkivom, a da pritom ne bude ozlijeđen apsorbirajući toksine i koristeći ga kao moćan obrambeni mehanizam. Ta sposobnost da se hrane toksinima drugih životinja i apsorbira njihova svojstva uočena je kod drugih morskih životinja kao što su puževi plavi zmaj.

Unatoč njihovoj potencijalnoj prijetnji kao otrovna bića, ovi puževi postali su voljeni suvenir među roniocima i plivačima koji ih pronađu u oceanu. Nisu ugrožena vrsta, ali nedostatak obrazovanja među lovokradicama vjerojatno je barem donekle utjecao na njihovu oceansku populaciju.

Udičarka

Dubokomorska udičarka možda je među najfascinantnijim i najčudnijim oceanskim stvorenjima koja su poznata ljudima i vjerojatno su prva koja nam padne na pamet kada razmišljamo o morskim stvorenjima koja žive u najdubljim dijelovima oceana.

Udičarka koristi svoj bioluminiscentni “mamac” za mamac i hvatanje plijena pod okriljem tame. Ono što se zna o ovim ribama uglavnom je radi proučavanja mrtvih primjerka koji su ulovljeni u ribarskim mrežama.

Što je još najzanimljivije, je njihov neobičan proces parenja. Mužjak bi se pričvrstio na bočnu stranu ženke. Kako se ispostavilo, mužjaci tijekom razmnožavanja djeluju poput “parazita” jer se zakače za kožu ženke i stapaju se s njom. Par će između sebe dijeliti čak i krvožilni sustav.

Istraživači nagađaju da ova parazitska metoda parenja koristi objema stranama, budući da mužjak lako prima hranjive tvari od ženke, dok ženka prima stalnu opskrbu za oplodnju jajašaca.

Zbog ove bizarne metode razmnožavanja, možda se udičarka može smatrati najčudnijom morskom životinjom na ovom popisu.

Zona zanimljivosti

IZUZETNA PRILIKA