PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Setenil de las Bodegas…
Postoji malo naselje u pokrajini Cadiz na jugu Španjolske u kojem su ljudi, čini se, pronašli način kako da žive u potpunoj sinkronizaciji s prirodom. Mnoge od kuća ovdje nalaze se, doslovno, ispod stijene.
Skriven od užarenog španjolskog sunca, Setenil de las Bodegas danas je dom za gotovo 3000 stanovnika i turistička atrakcija.
Ime grada, Setenil de las Bodegas, osebujno je samo po sebi. Prema nekim izvorima, naziv ‘Setenil’ je kombinacija dviju latinskih riječi, ‘septem’ i ‘nihil’, što znači ‘sedam’ odnosno ‘ništa’. Ovo je navodno referenca na broj puta kada su kršćanski vladari Španjolske pokušali preuzeti kontrolu nad gradom od Maura.
Napravili su šest neuspjelih pokušaja, a na kraju su uspjeli u sedmom pokušaju. Što se tiče ‘Bodega’, ovo je referenca na mnoga podzemna skladišta u gradu koja su se prvenstveno koristila za skladištenje vina.
Područje Setenil de las Bodegas navodno je bilo okupirano još u pretpovijesno doba. To se temelji na dokazima da su prapovijesni trogloditi živjeli u obližnjim špiljama, kao što je Cueva de la Pileta, koja je poznata po svojim špiljskim slikama.
Međutim, kontinuirana okupacija tog područja znači da bi većina tih dokaza s vremenom bila izbrisana. Izvjesnije je da je to područje bilo naseljeno u vrijeme kada su Rimljani stigli na to područje tijekom 1. stoljeća nove ere. Nažalost, naselje u to vrijeme nije bilo razvijeno, pa je ostalo beznačajno.
Borba za Setenil de las Bodegas
Tek se tijekom 12. stoljeća počeo vidjeti određeni napredak. Tada su Rimljani već odavno otišli, a novi gospodari grada bili su Almohadi, berberska muslimanska dinastija sa sjedištem u Maroku. Almohadi su uspostavili utvrđeni grad koristeći okolne stijene kao prirodni obrambeni sustav. Čini se da je ta obrana muslimanima doista dobro služila.
Tijekom kršćanske rekonkviste, Setenil de las Bodegas, koji je postao dio Emirata Granada pod dinastijom Nasrid, bio je napadnut od strane kršćanskih vojski sedam puta. Izdržala je prvih šest pokušaja da ga zauzme, da bi konačno pala u sedmom pokušaju, 1484. Vrijedi spomenuti da je Granada, posljednje muslimansko uporište na Iberijskom poluotoku, pala osam godina kasnije, 1492., što znači da je zauzimanje Setenil de las Bodegas dogodio se relativno kasno u vremenskoj liniji rekonkvista.
Od vinskog do trogloditskog turizma
Novi kršćanski vladari Setenila de las Bodegasa razvili su grad kao poljoprivredno središte. Grad je postao poznat po proizvodnji maslina, badema i vina. Čak i danas, prvo dvoje još uvijek proizvode građani grada. Proizvodnja vina, međutim, završila je tijekom 1860-ih, kao rezultat najezde insekata filoksere, koja je uništila većinu europskih zaliha vinove loze.
Setenil de las Bodegas danas je također turistička atrakcija zahvaljujući svojoj jedinstvenoj arhitekturi. U gradu se mogu naći mnoge trogloditske strukture. Ove zgrade, koje su uklesane izravno u stijene, mogu prirodno sniziti pokoji stupanj tijekom vrućih ljetnih mjeseci i održavati toplinu tijekom hladnih zimskih mjeseci.
Stanovnicima je bilo potrebno samo izgraditi fasade za svoje pećinske nastambe. Iako se mnoge od ovih građevina još uvijek koriste kao domovi od strane stanovnika grada, neke su pretvorene u barove ili restorane te pružaju posjetiteljima iskustvo života poput modernog troglodita – barem dok su na odmoru.
Zona zanimljivosti