PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Izgubljeno blago na otoku traže već više od 200 godina…
Iz daljine, Oak Island, ili u prijevodu Hrastov otok, koji se nalazi na južnoj obali Nove Škotske, Kanada, čini se kao još jedan običan otok. Smješten otprilike 60 metara od obale, uzdiže se na najviše 11 metara iznad razine mora i pokriva površinu od najviše 140 hektara. Međutim, ovaj maleni otok je dom jedne od najvećih potraga za blagom u povijesti. Mnogi su bili privučeni otokom u potrazi za otkrivanjem njegovih navodnih skrivenih bogatstava, a šačica ljudi je izgubila živote. Do danas nikada nije pronađeno blago.
Potraga za blagom na Oak Islandu započela je 1795. godine, kada je 18-godišnji Daniel McGinnis ugledao svjetla koja dolaze s otoka. Iz radoznalosti je krenuo u potragu za svjetlima i otkrio čistinu na jugoistočnom kraju otoka. Unutar čistine nalazio se hrast na kojem je stari konop bio vezan za granu. Ispred njega nalazilo se kružno udubljenje. Nakon nekoliko dana sa prijateljima Johnom Smithom (u ranim izvještajima Samuel Ball) i Anthonyjem Vaughanom, McGinnis se vratio na to područje i počeli su kopati. Samo metar ispod površine otkrili su kamenu ploču. Maknuli su je i nastavili sa kopanjem. Otprilike na svakih 3 metara naišli bi na sloj trupaca. Nakon što su iskopali 10 metara ispod površine, McGinnis i njegovi prijatelji napustili su ovo mjesto, a da nikada nisu pronašli ništa značajno.
Izvještaji o naporima dječaka objavljeni su u nekoliko tiskanih radova. Osam godina kasnije, tvrtka “Onslow Company” doplovila je na to područje kako bi pokušala povratiti navodno blago za koje se pretpostavljalo da leži skriveno u podnožju jame. Na temelju pisanih izvještaja dječaka, pokušala je iskopati ono što se sada naziva “Jama novca”. Iskopali su dodatnih 18 metara. Poput McGinnisa i njegovih prijatelja, također je pronašla sloj trupaca na svakih 3 metara. Osim toga, pronašli su slojeve drvenog ugljena, lijepila i kokosovih vlakana. Na dubini oko 27 metara, bageri tvrtke Onslow otkrili su veliki kamen s neobičnim simbolima. Istraživači su pokušali prevesti simbole, a jedan je zaključio da glase: ” 12 metara ispod, dva milijuna funti leži zakopano.” No, iskopina je opet napuštena nakon što ju je poplavila voda.
Godine 1849. započelo je još jedno iskapanje. Tvrtka Turo, koju su osnovali investitori, vratila se na mjesto u pokušaju da pronađe blago. Uspješno su ponovno iskopali jamu do dubine 26 metara kada je ponovno poplavila. Probušili su tlo kako bi omogućili da voda iscuri, a svrdlo je prolazilo kroz mnoge slojeve različitih materijala: metal, hrastovinu i sloj gline debeo oko 2 metra.
Godine 1861. tvrtka pod nazivom “Oak Island Association” pokušala je još jedno iskapanje. Tijekom njihovih napora, dno okna se urušilo. Ne zna se je li se srušio u prirodnu špilju ili u minsku zamku namijenjenu zaštiti blaga. Prvi smrtni slučaj dogodio se tijekom ovog iskapanja kada je eksplodirala pumpa kotla. Pokušaji iskapanja završili su 1864. kada su ostali bez sredstava.
Godine 1866., 1893., 1909., 1931., 1935., 1936. i 1959. pokušana su dodatna iskapanja, ali bez uspjeha. Oni su, međutim, ulili crvenu boju u okno, što je dovelo do spoznaje da vodi do tri odvojene izlazne rupe. Drugi smrtni slučaj dogodio se u ožujku 1897.
Iskapanja su se nastavila do početka 1900-ih. Godine 1931. William Chappell pronašao je sjekiru, sidro i kramp. Budući da je područje bilo zatrpano opremom iz prethodnih pokušaja iskapanja, nije poznato kome su ti artefakti pripadali. Godine 1928. Gilbert Hedden, operater za proizvodnju čelika, saznao je za otok i postao fasciniran. Nakon mnogo istraživanja, vjerovao je da je pronašao vezu između otoka Oak i karte pronađene u knjizi Harolda T. Wilkinsa: Captain Kidd and His Skeleton Island. Hedden je na kraju kupio jugoistočni kraj otoka i počeo kopati 1935., iako su i njegovi napori bili neuspješni.
Šezdesetih godina prošlog stoljeća obitelj Restall započela je iskapanja koja su tragično dovela do smrti četvorice muškaraca.
Godine 1967. otok je kupio Triton Alliance, Ltd., a iskopavanja su dospjela do 72 metara dubine. Kamere su spuštene u okno, a neki vjeruju da slike uključuju škrinje, ljudske ostatke, drvene krevetiće i alat. Međutim, zbog loših kvaliteta slika, postojanje ovih predmeta nikada nije potvrđeno.
Do danas neuhvatljivo blago otoka Oak nikada nije pronađeno a nije ni jasno što to blago sadrži.
Nagađalo se da blago uključuje: gusarsko blago, pomorsko blago, dragulje Marie Antoinette, Shakespeareove rukopise, blago vitezova templara ili blago masona.
Neke teorije o ne-blagu uključuju da je to područje prirodna vrtača stvorena podzemnim špiljama i da je to mjesto potopljenog vikinškog broda.
Oak Otok i blago otoka Oak ostaju misterij za mnoge diljem svijeta.
Prikazan je u knjigama, filmovima, pjesmama, TV emisijama i video igrama.
Tijekom raznih pokušaja iskapanja žrtvovano je mnogo radnih sati, sredstava, pa čak i ljudskih života u nadi da će se blago pronaći.
Možda će jednog dana blago biti pronađeno, ali za sada ostaje misterij.
Zona zanimljivosti