PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Bajkalsko jezero…
Uvijek postoji veliko zanimanje širom svijeta za najvišu ili najnižu točku. Bilo da se radi o najvišoj zgradi ili najdubljoj jami, iza nje se uvijek krije zadivljujuća priča. Međutim, jezero Baikal je malo drugačije.
Biti najdublje i najstarije jezero na svijetu glavna je atrakcija, ali ono što je još zanimljivije je da je jezero većinu vremena zamrznuto. Vrlo rijetko bi se površina jezera otopila, pa čak i kad je led bio vrlo tanak, temperature su i dalje bile preniske da bi itko mogao zaroniti da bi pronašao dno.
Procjenjuje se da je jezero duboko 1.637 metara i staro oko 25 milijuna godina. Zanimljiva je činjenica da ovo jezero sadrži petinu ukupne količine slatke vode na Zemlji.
Rezervoar života
Jedna od tajni skrivenih u jezeru je 1000 jedinstvenih vrsta riba (dosad otkrivenih) koje žive u jezeru i 245 vrsta vodenih biljaka koje su također jedinstvene za okoliš. Ipak, znanstvenici pretpostavljaju da na dnu može biti još više vrsta riba, možda čak i različitih stvorenja.
Tek 2008. mali se istraživački tim usudio otići na dno jezera u dvije male podmornice, međutim uspjeli su istražiti samo mali dio prostranog jezera. Na takvoj dubini tlak je toliko visok da kisika jako brzo nestaje.
Zanimljivo je da sve ove vrste života imaju ključ svoje evolucije u ledu koji ih štiti milijunima godina. Postoje različita nagađanja o stvaranju ovog dubokog jezera.
Neki kažu da je možda nastao velikim meteoritom koji je udario u Zemlju prije 25 milijuna godina, iako je to malo vjerojatno jer bi meteorit s tako velikom dimenzijom imao moć uništiti cijeli planet.
S druge strane, logičnije objašnjenje za nastanak ovog jezera je snažno podrhtavanje tektonskih ploča koje su izazvale tako veliki potres da se jedna planina podijelila na dva djela formirajući tako jezero.
Zimi debljina leda iznosi čak 6 metara, pa je moguće automobilima sigurno putovati po jezeru. Zadivljujuće je kako su se stvorenja koja žive u jezeru razvila kako bi se prilagodila takvim ekstremnim uvjetima.
Povijesne legende
Uz slavu jezera, postoje i mnoge legende, čak i neke prapovijesne. Kaže se da se, ako se jezero otopi, i ako se netko usudi brodom zaploviti po jezeru, zbog njegove dubine mogu se formirati ogromni valovi te potopiti bilo koji brod. Ova je legenda nastala za vrijeme vladavine Džingis-kana.
Zanimljive su i misterije otoka Olkhon koji se smatra srcem jezera Baikal. Za stijenu na samom otoku vjeruje se da ju je sagradio domorodački kult u 5. stoljeću jer se iza nje nalaze stara groblja. Prema vjerovanjima, grobnica Džingis-kana je skrivena negdje ovdje.
Druga hipoteza ove misteriozne stijene je da je mogla poslužiti kao obrambeni zid. Što god bilo, formacija stijena sada je postala dio jezera jer led prekriva dno same stijene.
Ova stijena postala je turistički magnet čak i ako je do nje vrlo teško doći zbog neravnih cesta. Lokalna vlast htjela je izgraditi cestu ravno do vrha, međutim, lokalni šamani su im to zabranili jer bi to značilo pokrivanje groblja njihovih predaka.
Još jedna zanimljiva priča dogodila se 1982. godine kada su neki lokalni ribari upozorili policiju jer su vidjeli jaka svjetla koja su dolazila iz dubina jezera. Vojska je došla istražiti zaronivši u jezero kako bi otkrili odakle dolazi svjetlost.
Priča se da su vojnici na 50 metara dubine naišli na neka humanoidna stvorenja koja proizvode ovu svjetlost. Tri vojnika su poginula, dok su ostali izletjeli na površinu.
Vjeruje se da je to priča koju su stvorili mještani, a nema ni dokaza koji bi opravdali ovaj događaj.
Zona zanimljivosti
Leave a Reply