PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Da li je Isus bio budistički redovnik…
Prema dokumentarcu koji otkriva i potiče na razmišljanje, Isus Krist, koji je postao središnja figura kršćanstva, bio je budistički redovnik. Dokumentarac pokazuje da “Isus nije bio razapet” i da je proveo desetljeća putujući te da je konačno pokopan nakon smrti u svetištu Roza Bal, smještenom u Srinagaru, Kašmir.
Temeljeno primarno na nedostajućim godinama Isusova života – između 13. i 29. godine – istraživanje sugerira da je razlog zašto nema biblijskih zapisa o tome gdje se Isus nalazi taj što je na njega uvelike utjecao budizam.
Dokumentarac pokazuje da Isus Krist nije bio razapet i da je bio budistički redovnik
Dokumentarni film pokazuje da Isus Krist nije bio razapet i da je bio budistički redovnik. Intrigantan dokumentarac postavlja bezbrojna pitanja na koja su mnogi odbili odgovoriti. Kako je navedeno u dokumentarcu, povijest kršćanstva predstavlja najpoznatije ime u povijesti, kao i najpoznatiji događaj u povijesti, raspeće.
Za neke ili čak mnoge prave vjernike činjenica da je Isus bio razapet, umro, uskrsnuo i uzašao na nebo može se smatrati konačnom istinom. Međutim, kroz povijest mnogi su te događaje dovodili u pitanje. Bi li čovjek – Isus – umro nakon samo šest sati na križu? A što se zapravo dogodilo na Grobu i ako Isus nije uzašao na nebo, gdje je onda nestala središnja figura kršćanstva?
Mnogi autori riskiraju da ta pitanja potkopaju cjelokupnu ideju na kojoj se temelji kršćanstvo i izuzetno su kontroverzna. Najvažniji dio priče o Isusu Kristu – u koju svi kršćani vjerno vjeruju – je “ideja” da je Isus Krist ustao od mrtvih: uskrsnuće, glavna priča u srcu kršćanstva.
Ukratko, dokumentarac propituje Isusov život i postavlja brojna kontroverzna pitanja o njegovom životu, kao što je je li Isus ekskomuniciran i pobjegao na Himalaju?
Prema dokumentarcu, Isus je proveo godine podučavajući u raznim udaljenim svetim gradovima kao što su Jagannath, Rajagriha i Benares, da bi na kraju pobjegao na Himalaje, gdje je nastavio studij budizma.
Mnogi autori, uključujući njemačkog učenjaka po imenu Holger Kersten, pisali su o Isusu i njegovom životu sugerirajući da se nastanio u Sindu.
Dokumentarni film koji je emitirao BBC sugerira da je Isus pobjegao i izbjegao smrt u Afganistan s nekoliko židovskih doseljenika.
Čini se da lokalne priče potvrđuju teoriju koja sugerira da je Isus proveo godine u Kašmirskoj dolini i ostao tamo sve dok nije umro u dobi od 80 godina.
Isusove izgubljene godine
Isusove izgubljene godine (ili mračne godine) odnose se na nedokumentirano razdoblje između Isusova djetinjstva i početka njegove službe prema Novom zavjetu.
Evanđelja govore o rođenju Isusa i kasnijem putovanju u Egipat kako bi izbjegao Herodov bijes ( Matej 2:13-23 ).
Postoji općenito spominjanje Marije i mladog Isusa koji žive u Nazaretu ( Matej 2:23 , Luka 2:39-40 ).
Postoji i izolirani izvještaj o posjetu Josipa, Marije i Isusa gradu Jeruzalemu radi proslave Pashe kada je Isusu bilo dvanaest godina (Luka 2:41-50).
Međutim, nakon toga postoji praznina u priči koja obuhvaća osamnaest godina Kristova života (od 12. do 30. godine).
Osim općenite aluzije na Isusov napredak u mudrosti, stasu i milosti kod Boga i ljudi ( Luka 2:52 ), Biblija ne govori ništa drugo o Isusovom životu u tom vremenskom razdoblju.
Uobičajena pretpostavka među kršćanima je da je Isus jednostavno živio u Nazaretu tijekom tog razdoblja.
Budizam kao utjecaj na Isusov život
Zanimljivo je da autori Gruber i Kersten (1995) također tvrde da je budizam imao značajan utjecaj na Isusov život i učenja. Autori tvrde da je Isus bio pod utjecajem učenja i prakse “terapeuta”, koje su autori opisali kao učitelje theravada budističke škole koja je osnovana u Judeji.
Gruber i Kersten tvrde da je Isus živio životom idealnog budista i da je svoje učenike podučavao budizmu. Njegov rad slijedi korake oxfordskog proučavatelja Novog zavjeta Barnetta Hillmana Streetera, koji je 1930-ih utvrdio da Buddhino moralno učenje ima četiri zapanjujuće sličnosti s Govorom na gori , zbirkom izreka i učenja koja se pripisuju Isusu. , što naglašava njegov moralni nauk. učenje koje se nalazi u Evanđelju po Mateju (poglavlja 5, 6 i 7).
Propovijed je najduži neprekidni dio o Isusu u Novom zavjetu i jedan od najčešće citiranih elemenata kanonskih evanđelja. Mnogi znanstvenici vjeruju da je Isus možda bio inspiriran budističkom religijom i da Evanđelje po Tomi i mnogi rukopisni tekstovi pronađeni u Nag Hammadiju (Egipat) odražavaju tu mogućnost.
Knjige kao što su The Agnostic and Beyond Belief: The Secret Gospel of Thomas , Elaine Pagels, i The Original Jesus: Buddhist Sources of Christianity , Elmar R. Gruber i Holger Kersten, raspravljaju o ovim teorijama.
Zanimljivo je da je 1887. ruski pisac Nicholas Notovitch posjetio Indiju i Tibet.
Tvrdio je da je u samostanu Hemis Ladakh čuo za rukopis o “ Životu svetog Isse, najboljeg od sinova čovječjih: Isusove nestale godine i njegova putovanja po Istoku ”.
Issa je arapsko Isusovo ime.
Njegova priča, zajedno s tekstom prevedenim iz “Života svetog Isse”, objavljena je na francuskom 1894. godine pod nazivom ” Nepoznati život Isusa Krista “, a kasnije je prevedena na engleski, njemački, španjolski i talijanski.
U jedno nema sumnje: postoji mnogo zapisa koji bi mogli biti dokazi da je Isus Krist bio mnogo više od središnjeg lika kršćanstva, te da je mogao biti prisutan i na drugim mjestima u svijetu. To bi objasnilo misterij izgubljenih godina, vremenskog razdoblja u kojem se ništa ne zna o njemu.
Epoha