Stručnjaci dešifriraju Majanski kalendar i zadivljeni su razinom njihovog astronomskog znanja – ZABAVNI PORTAL

Stručnjaci dešifriraju Majanski kalendar i zadivljeni su razinom njihovog astronomskog znanja

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Tim znanstvenika uspio je dešifrirati poznati i misteriozni Mayanski kalendar. Bili su potpuno zadivljeni razinom astronomskog znanja u dalekoj prošlosti i odrazom na drevnom artefaktu...

 

U drevnim sačuvanim zapisima Maja šifrirano je tajanstveno načelo kronologije, temeljeno na ciklusu od 819 dana.

Najvjerojatnije je sve ono što još ne znamo nešto na što jednostavno ne obraćamo pažnju zbog nedostatka pažnje. Tako je, primjerice, jednom prilikom, tijekom posjeta muzeju, slavni američki fizičar Richard Feynman među prvima zahvatio nedokučive dubine svijeta kvantnih čestica.

Odlasci u muzeje uopće nisu bili dio Feynmanovih znanstvenih interesa, ali davao je sve od sebe da se “kultivira” i općenito je bio istinski znatiželjna osoba. Dakle, znanstvenika su zanimale sve te brojne točke i linije.

Slijedi fragment jedne od 78 stranica poznate drevne knjige drevnih Maja. Napisana je u 13. stoljeću na papiru od kore fikusa. Budući da je postao poznat nakon što ga je kupio dresdenski knjižničar u 18. stoljeću, sada se zove Dresdenski kodeks.

Fragment stranice iz Dresdenskog kodeksa, drevnog majanskog rukopisa
Veliko poznavanje astronomije

PREPORUČUJEMO

Kako je Feynman kasnije ispričao svojim prijateljima, kupio je tiskanu kopiju koda, stigao u hotel, počeo pažljivo brojati sve te točke… i vrlo brzo otkrio da imaju smisla.

Sve se svodi na određene brojke i tada mu se u um ušulja sumnja: usporedio je te brojke s nekim parametrima kretanja nebeskih tijela – i shvatio da su domoroci Maja izvrsni astronomi .

Naravno, mnogi su znanstvenici, osim Feynmana, dešifrirali i nastavljaju dešifrirati Dresdenski kodeks, kao i druge dokumente Maja i sve moguće natpise na njihovim hramovima.

Pažljiva usporedba nekih detalja dovela je istraživače do zaključka da je ova civilizacija osim već poznatih držala još neki nepoznati kalendar.

Poznato je da su imali dva glavna kalendara. “Svjetovni”, od 365 dana: 18 mjeseci od 20 dana, plus još pet dana na kraju godine za dobru mjeru. Drugi je poseban, svet i vrlo domišljat: ima 260 dana, numeriranih od 1 do 13, a simbolički nazivi ovih dana se ponavljaju s periodom ne od 13 dana, nego od 20.

Pokazalo se da su Maje imale i treći način brojanja dana, a on je toliko složen da je njegovo razumijevanje u 21. stoljeću pravi izazov za znanost. Zapravo, sve što je navedeno u ovom problemu je da glavni ciklus tajanstvenog kalendara traje 819 dana, ali zašto baš 819, može se samo nagađati. Ujedno, 819 dana jedan je od četiri jednaka dijela velikog ciklusa s ukupno 3276 dana.

Ono što je znanstvenicima gotovo odmah palo na pamet je da je 3276 dana devet puta 364 dana. Moglo bi se reći skoro devet godina. Ali opet – što se događa ili dogodilo u svijetu Maya Indijanaca svakih devet godina? Na tom je računu postojala svemirska verzija: zapravo se ništa, možda značajno, nije dogodilo svakih 3276 dana, nego je to bio samo najprikladniji broj. Zgodan za što? Bilo ga je lako rastaviti na cikluse putovanja nekoliko različitih nebeskih tijela odjednom noćnim nebom.

Govorimo o takozvanom sinodičkom razdoblju : razdoblju nakon kojeg je nebesko tijelo u potpuno istom položaju na nebu. To nije razdoblje revolucije, na primjer, planeta oko Sunca, već razdoblje njegovog kretanja, ponekad zamršenog, po nebu. Razdoblje “prividnog” kretanja.

Majanski kalendar
Zapravo, planet se okreće u krugu (dobro, u elipsi), a vidimo da ide, recimo u jednom, pa u drugom smjeru (sjetimo se legendarne retrogradnosti Merkura). Jasno je da se planet u svojoj orbiti uvijek kreće u istom smjeru, ali redovito nam se čini da leti unatrag, jer se i mi krećemo zajedno sa Zemljom, a ne gibamo se sinkronizirano s Merkurom: Zemlja ima svoju brzinu, Merkur ima svoju.

Upravo su ta promatranja vidljivog kretanja planeta vjerojatno bila osnova kalendara. Ako, na primjer, uzmemo sinodički period istog Merkura, onda on iznosi ne manje od 116 dana. Pomnožimo sa sedam i dobit ćemo 812. Vrlo blizu.

Venera: 583 dana. Ovdje je to kompliciranije, ali se također može sinkronizirati: sedam sinodičkih razdoblja Jutarnje zvijezde su gotovo pet puta 819 dana.

Jupiter: 398 dana. 39 puta 398 je gotovo 19 puta 819. Sa Saturnom je općenito savršeno jasno: ima ovaj prividni ciklus gibanja od 378 dana, a 13 puta 378 je točno šest puta 819. U principu, osoba koja koristi ovaj kalendar može uzeti bilo koji planet kao bazu i brojati dane prema njihovom kretanju po nebu. Ako ide ispod Mjeseca, to je 3276 dana, što je jednako 30 puta 27,3 dana. Trideset lunarnih mjeseci.

Ovo pokazuje ogromnu razinu astronomskog znanja koje su stekle drevne Maje. Još jedan dokaz da je ova drevna civilizacija bila daleko naprednija nego što nam povijesne knjige pokazuju. Važni podaci o Sunčevom sustavu u vrlo davnim vremenima upućuju na mogućnost da, iako bi to neki mogli smatrati apsurdnim, s ovakvim nalazima postaju izvediviji: jesu li drevne Maje imale kontakt s entitetima koji su došli izvan Zemlje?

Epoha

IZUZETNA PRILIKA