PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Nedavno je grupa kineskih istraživača razvila (izmislila) lasersku olovku pomoću koje je moguće pisati u vazduhu, što bi bio korak napred u razvoju holograma…
Laseri se obično koriste za stvaranje niza optičkih iluzija, ali su im u prošlosti bili potrebni prašina ili oblaci kao medijum.
Kineski istraživački tim u laboratoriji u Vuhanu (Kina) razvio najosetljiviji laser za pisanje na svetu, prema izveštaju, South China Morning Post.
Istraživači kažu da mogu pisati i crtati obrasce na bilo kojoj platformi koristeći izuzetno kratke laserske impulse da odvoje elektrone od molekula vazduha i pretvore ih u svetlost, stvarajući prozirne slike koje lebde u vazduhu.
U demonstraciji ranije ove nedelje u laboratoriji Hongtuo superbrzih lasera u optičkoj dolini Vuhana, istraživači su učinili da likovi budu vidljivi iz svih uglova. Istraživači su takođe mogli da “dodirnu” likove rukama.
„Sa potpuno novim uređajem, možemo da crtamo u vazduhu bez upotrebe papira i mastila“, rekao je Cao Ksiangdong, glavni naučnik u laboratoriji, za novinski sajt Science and technology u intervjuu.
Uređaj radi tako što fokusira intenzivne laserske impulse u vazduhu kako bi stvorio plazmu, ili jonski gas, koji emituje energiju u obliku svetlosti. Tim kaže da su koristili 3D skener da poravnaju tačke piksela i formiraju likove precizno u vazduhu.
Zbog izuzetno kratkog trajanja impulsa, izvršna snaga laserske olovke može da dostigne milion megavata, što nije inferiorno u odnosu na ukupni kapacitet proizvodnje električne energije u Sjedinjenim Državama.
Međutim, prosečna ulazna snaga uređaja je samo nekoliko desetina vati, što znači da se može bezbedno koristiti u svakodnevnim postavkama.
„Ekran je naša istraživačka akumulacija više od jedne decenije“, rekao je Cao u izveštaju.
Da bi „osvetlio“ vazduh, laser treba da ima gustinu energije od 100 teravata (jedan trilion vati) po centimetru kvadratnom.
Kratki impulsi traju samo femtosekunde, vremensku jedinicu koja je ekvivalentna milionitom delu milijarde ili jednom kvadriliontinom sekunde.
Ovo je izazov za mnoge druge laserske emitere istog tipa. Međutim, istraživači veruju da tehnologija ima prostora za poboljšanje i precizniju kontrolu nad distribucijom laserskih impulsa, omogućavajući im da proizvode veće, svetlije slike u punoj boji u vazduhu prenosi sajt newsnpr
Cao Šiangdongov tim se nada da će jednog dana ova tehnologija biti korišćena praktično u oblastima kao što su proizvodnja visoke preciznosti, snimanje mozga, medicinski uređaji i kvantni računari.
Zanimljivostidana.com