5700 godina staro čudo s kamenjem težim od 100 tona – ZABAVNI PORTAL

5700 godina staro čudo s kamenjem težim od 100 tona

PLEJER
Getting your Trinity Audio player ready...

EKSKLUZIVNA PONUDA

Dolmen Menga…

 

Tim arheologa, geologa i povjesničara povezanih s više španjolskih institucija došao je do saznanja da je dolmen Menga jedno od najimpresivnijih inženjerskih dostignuća neolitičkog doba. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu “Scientific Reports“, istraživači su primijenili napredne tehnološke metode kako bi detaljnije istražili vrstu kamena upotrijebljenog za izgradnju ovog drevnog grobišta te metode korištene u njegovoj gradnji, uključujući uporabu drveta i konopa.

Dolmen Menga, drevna grobnaica smještena u blizini Antequere u Málaga u Španjolskoj, datira se na približno 5700 godina prije naše ere. Ova struktura je jedna od najvećih megalitskih konstrukcija u Europi.

Izgrađena na vrhu brda, koristeći goleme kamene blokove, najteži među njima premašuju težinu od 100 tona. Istraživački tim je detaljno proučavao sastav kamena, njihovo podrijetlo i metode transporta.

5700-year-old monumental Menga Dolmen reveals it as one of the greatest  feats of Neolithic engineering - Arkeonews

Koristeći petrografske i stratigrafske analize, tim je utvrdio da su kameni blokovi uglavnom sastavljeni od kalcarenita, vrste detritalne sedimentne stijene.

PREPORUČUJEMO

U suvremenom kontekstu, ove stijene se smatraju krhkima.

Prema istraživačima, transport takvih krhkih materijala bez oštećenja zahtijeva visoku razinu inženjerske vještine.

Manipulacija i postavljanje ovako masivnih kamenih blokova zahtijevali su iznimno planiranje i inženjersko umijeće, osobito za krovnu ploču težine oko 150 tona.

Vídeo sobre la construcción del Dolmen de Menga (Antequera)

Ističe se kako je postavljanje ovih ogromnih blokova zahtijevalo upotrebu skele, užadi i izgradnju ravnih transportnih putova.

Istraživači također napominju da je grobno mjesto konstruirano s posebnim osvrtom na orijentaciju.

Njegov položaj usklađen je s obližnjim planinama, stvarajući kompleksne svjetlosne uzorke unutar komore.

Također je otkriveno da su prvi graditelji razvili metodu postavljanja kamenja na rubovima grobne komore kako bi se odvodila voda i spriječila erozija.

Kosmos

IZUZETNA PRILIKA